népművészet

Esemény

2024-12-02 00:00:00

Szabadka, Szerbia

„Virágos kert vala híres Pannónia, mely kertet öntözé híven Szűz Mária.”

Vargyas Ildikó - hajdani Petőfi Sándor Program ösztöndíjas - kiállítása Szabadkán

Kapcsolódó személyek:


Virágos keresztúton

Ezt a címet kapta a kiállítás, melyben – harmincnál is több, – a Kárpát-medence különböző tájegységeinek jellegzetes népi motívumkincsével díszített keresztje tekinthető meg.  Az alkotó mestere, Balázs József gyergyóalfalvi festőművész egyszer úgy fogalmazott, hogy ezek a fekete fa alapba helyezett kerámiák olyan érzést keltenek, mintha egy kápolnát látnánk, valamelyik hegy ormán.

Maga a művésznő így vallott alkotásairól:

„Saját keresztutat alkottam, melynek kiindulási pontja szülőföldem Székelyföld. Kutatásaim közben végigjárva a szűkebb és tágabb szülőföldemet keresve a legrégebbi hímzésmintákat, faragásokat, a közösséghez köthető legősibb motívumot. Munkám során igyekeztem megragadni a népművészet leginkább arra a tájra jellemző, és súlyozottan ahhoz a területhez köthető ábrázolásmódbeli hagyatékát. Az adott motívumkincs felhasználásával, de a művészi szabadság lehetőségével élve alkottam meg a keresztek formáját és az őket díszítő kompozíciókat.

A keresztény kultúrkörben Jézus megváltó szenvedésének és Isten tökéletes szeretetének a jele. A kereszt egy sor dologra emlékezteti az embert és ezek mindegyike létezett már jóval a kereszténység megjelenése előtt. Tehát keresztet használva egy ősi ábrázolási hagyományt követünk, ami gyakorlatilag egyidős magával az emberiséggel.

Amikor az általam készített keresztekre gondolok, mindig a kitárt karú, Isten felé forduló teremtmény, az ember jelenik meg a szemem előtt. A hálával eltöltött létező ki maga is a természet része, aki a teremtés, az élet, a szépség, a nagyság csodája előtt önkéntelenül is kitárt karral fordul a Teremtő felé, virágba öltözteti a lelkét és szépségbe lényegül.”

A Gondviselő örökké tartó hívó szava

A megnyitó egy kalotaszegi népdalcsokorral vette kezdetét, majd Sutus Áron, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség elnöke osztotta meg gondolatait a kiállítás kapcsán a szép számban megjelent érdeklődő előtt:

„A hazatalálás, a szentlélek erejének kiáradása, amiként ezekben a picinyke keresztekben ott lüktet a szeplőtelen fogantatás szent csodája, az ígért eljövetel, de ott lüktet a megtörettetés s feltámadás, az ostya, a test felmagasztalódása, az ima és a hálaadás ereje, a Gondviselő örökkön-örökké tartó hívó szava és kegyelme, felénk fordulása, a szent ház, a szent foglalat és a szent kereszt, az istállócska • a döngölt föld • a fénytörés – a kiáradás: amely bár misztérium, de igazából: igazán és igaz: teljesség!” https://www.petofiprogram.hu/hirek/viragoskertvalahirespannoniamelykertetontozehivenszuzmaria?fbclid=IwY2xjawHLyV1leHRuA2FlbQIxMQABHQH5viMh5MN1_K7dx0tyZSHzoRmiJYafpcDXmqlVb3I5AxZcan-OGUhDQw_aem_p4KbhIGhygnD0HQyOXrjbQ


Kapcsolódó fájlok