Hír

2022-06-04 15:17:00

Lengyelország

Zurbó Dorottya új dokumentumfilm terve a 62. Krakkói Filmfesztiválon

Zurbó Dorottya "A pótanya" munkacímű készülő dokumetumfilm projektje meghívást kapott a 62. Krakkói Filmfesztivál szakmai programjába.

Zurbó Dorottya "A pótanya" munkacímet viselő készülő dokumenumfilm projektje meghívást kapott a 62. Krakkói Filmfesztivál CEDOC market elnevezésű szakmai programjába. A film a magyarországon élő kínai közösség életébe enged betekintést egy magyar pótanya hétköznapjain keresztül, aki 10 éve nevel kínai gyerekeket, hogy segítse  a vérszerinti szüleiket, aki éjjel-nappal kínai éttermekben dolgoznak. 

Zurbó Dorottya így nyilatkozott a projektről: 

"Dokumentumfilm-készítőként hiteles emberi történetek után kutatok. Fontosnak tartom megmutatni a hétköznapi történések mögött húzódó mély emberi drámákat, a kapcsolatok dinamikáját, a vágyak, álmok és félelmek rejtett, láthatatlan arcát. Filmjeimben gyakran foglalkozom kultúrák, identitások, értékek és minták találkozásával: két egész estés filmem kamaszhősei kultúrák és generációk ütközési zónáiban felnőve próbálták megtalálni helyüket a világban. Ezekhez a történetekhez vonzódom, az olyan intim élethelyzetekhez, ahol a kulturális másságot áthidalva megmutathatjuk az idegenben az ismerőst, az univerzális értékeket, azokat az érzéseket, amik összekötnek minket, bárhol is nőjünk fel a világban.

Az új dokumentumfilm ötletem is a korábbi filmjeim (A monostor gyermekei 2017; Könnyű leckék 2018) tematikáját követi. A történettel egy újságcikket olvasva találkoztam, amely arról szólt, hogy a Magyarországon élő kínai közösségben gyakran alkalmazott szokás, hogy gyerekeiket magyar pótanyák nevelik fel, mert a szülőknek nincs ideje a gyerekekkel foglalkozniuk a munkájuk mellett. A kínai gyerekek gyakran csak kamaszkorban költöznek vissza a vérszerinti szüleikhez, amikor már elég érettek ahhoz, hogy besegítsenek a családi vállalkozásba. A kínai gyerekeket olyakor egész csecsemő koruktól kezdve a magyar pótanya gondozza. Tőle tanulják meg a magyar nyelvet, ő viszi őket magyar iskolába és délutáni különórákra, ő gondoskodik és vigyáz rájuk, éppen ezért édesanyaként tekintenek rá. A vérszerinti szüleikkel csak egy-egy hétvégén találkoznak, így sokkal jobban kötődnek a magyar gondozó szülőhöz és meglehetősen traumatikus élmény számukra, amikor el kell válniuk és hazaköltözniük. A cikket olvasva a kínai gyerekek történetei és a szülők helyzete rendkívül megérintettek és azonnal elkezdtem kutatni a témában."

A 2022 június 2 és 6 között megrendezett nemzetközi eseményen az alkotóknak lehetőségük lesz prezentálni a filmötletet és egyéni találkozókon részt venniük a szakma fontos képviselőivel.