Hír

2021-07-31 17:14:00

Budapest

Ajánló – Megjelent Országépítő folyóirat 2021/2 száma

Megjelent Országépítő folyóirat 2021/2 száma, fókuszban a népi építészet!

„Minden okunk megvolna pedig, hogy minden régit a gyermek szemével nézzünk, úgy lássuk, mint vadonatújat. Az idő szakadékát csak egy új szemlélettel tudjuk áthidalni.”

Makovecz Imre, Utószó a Váci kiállítás katalógusához (1983)

Az építkezést az alapokkal kezdjük, érdemes hát időről időre visszatérni az építészet (és kultúránk) egyik alappilléréhez a népi építészethez. A berögződésekkel, prekoncepciókkal teli világunkban izgalmas gondolatkísérlet felidézni Makovecz Imre 1983-as felhívását, amely szerint gyermeki szemmel, romlatlanul és tiszta lappal tekintsünk a minket körülvevő világra, mert csak ezzel a tiszta szemlélettel oldhatjuk meg a mai világunk feladatait. A gyermeki szem őszinte kíváncsisága persze nem jelenti azt, hogy régen minden szép és jó volt, azonban segítségünkre lehet hagyományaink és örökségünk esszenciájának megismerésében.

Erhardt Gábor lapszám indító cikke a vidék építészetének feladatait járja körül Reischl Gábor és Hamvas Béla gondolatait segítségül hívva. Célja, hogy az idilli vidékkép mögött saját 25 éves tokaj-hegyaljai tapasztalataira támaszkodva a jelenlét fontosságára hívja fel az olvasó figyelmét.

Több cikkben foglalkozunk a népi építészeti emlékek felmérésével, felújításával, egyetemi oktatásával, a szentendrei Skanzen fejlesztésével, és interjút olvashatnak az Ybl Miklós Főiskola legendás tanárával dr. Szabó Lászlóval, aki évtizedekig vezette a 2020-ban Vargha László-díjjal kitüntetett Népi Építészeti Tudományos Diákkört.

Folytatjuk a Makovecz Imre által tervezett épületek bemutatásáról szóló cikksorozatunkat. Ebben a lapszámban a Kakasdi Faluház felújítását, valamint az építés körülményeit mutatjuk be, amelyből jól kirajzolódik az 1990-es években még jól működő falusi kalákák világa.

A népi építészet az élet minden területét átható és irányító kultúra része. A gödi Búzaszem Iskola alapítói erre alapozták intézményük működését, oktatási rendszerét. Az iskolaépítők beszámolói alapján a 2000-es években is meg lehetett még valósítani a Kakasdi faluháznál megtapasztalt közösségi együtt gondolkozást és építkezést.

Lapszámunkat Medgyaszay István bútortervezési munkáiról szóló tanulmánnyal zárjuk. A cikkben számos eddig ismeretlen bútortervet mutatunk be, amelyek szellemi forrásai Medgyaszay erdélyi falusi gyűjtőútjai voltak. A végkövetkeztetés pedig száz év elteltével talán még érvényesebb, mint akkor volt:

Medgyaszay ideálja az eldobható, egyszer használatos fogyasztói kultúra élhető, emberléptékű alternatívája.

Ajánló olvasható:

https://orszagepito.net/ajanlo-orszagepito-2021-2/

Előfizetni az elofizetes.orszagepito@gmail.com email címen lehet.