Az alkotás bűvöletében - 20 éves a Tarka Virág Kézimunka Csoport
Tarka Virág kézimunka csoport megalakulásának 20. évére jubileumi kiállítás és könyvbemutató
„Tímár Gabriella: Az alkotás bűvöletében – Az Ady Endre Művelődési Központ Tarka Virág kézimunka csoportjának 20 éve – Kiállítás és Könyvbemutató
Szeretettel köszöntök minden jelenlévőt.
Szeretném megköszönöm, hogy itt lehetek, Önökkel/ Veletek együtt ünnepelhetek. Hálás szívvel fogadtam el a felkérést gondolataim, érzéseim az ünneplő közönséggel való megosztására.
Pár hónappal ezelőtt keresett meg Tímár Gabriella azzal, hogy a kéziratához írjak egy pár sor… Nagyon megörültem, boldogan elfogadtam felkérésért, megtiszteltetve éreztem és a mai napig érzem magam. Majd mondta, adjak az írásnak „nevet”. Nem tudom miért, de az a szó ugrott be egyből: „VIRÁGPOR”. Első gondolatkét a Kézimunka Csoport nevéből adódóan jött az ötlet, de aki ismer, tudja, az én agyam egy kicsit máshogy forog, így egy kis magyarázattal had szólgáljak, a szó mögöttes tartalmát tekintve, miért is használtam a könyv előszavaként irott gondolataim hasonlatának.
„VIRÁGPOR” az a nagyszerű „anyag”, ami a virágos növények ivaros szaporodásához kell. Nélkülözhetetlen ahhoz, hogy valami nagyszerű jöjjön létre, hogy öröklődhessenek a benne kódolt értékeket …. A virágporról tudjuk, hogy beltartalma miatt nem csak a virágos növények szaporodásának nélkülözhetetlen eleme, hanem az ember egészségének megőrzéséhez, a test, a szellem karbantartásának, természetes gyógyítására is alkalmas. Tehát, a VIRÁGPOR az, amiben benne van minden olyan, ami kell ahhoz, hogy továbbörökítsen, megőrizzen, és gyógyítson egyaránt…
Engedjék meg, hogy tovább elemezzem egy kicsit a Csoport nevét.
Immáron két évtizedes alkotó tevékenység, amit végeznek, az egyszerű eszközt igénylő, nők által végzett kézimunka. A mindennapi élet és a háztartás részére készítenek textileket, tárgyakat. Egyes lányok és asszonyok magas művészi fokra vitték ezt a fajta tevékenységet. Kézimunka lehet hímzés, szövés, varrás, különféle kötött, horgolt, vetélt, varrott csipkék késíztése, stafirung, viselet, stb.. Gyerekkortól kezdve a lányokat a családi életre való fölkészítésének fontos része volt, valamint az asszonyok szabad ideje kitöltése a téli hónapokban. Gyakorlati célokon túl lelki haszna az aprólékos figyelm, pontosság, kitartás, koncentrálás, csöndesség emberi tulajdonságokra való szokatás. Fejlesztette a szépérzéket alapjait, úgy mint: finomság, tapintat, odafigyelés a másikra. A kézimunka sikerélményt is adott. A globalizáció és a vele járó iparosodás megjelenésével a nagy üzemekben gyártott tömegcikkek fokozatosan kiszorították a kézimunkát. A 20. sz. 2. felétől többnyire már csak dísztárgyként fordul elő a lakásokban, mint csipke, díszpárna, ruhakellék, stb. Napjainkra a kézimunka elvesztette azt a közösségi hátteret, melyet a nemzedékről nemzedékre öröklődött tudásátadást és közös kultúrát jelentett, ezért érdemes azoknak a közöségeknek az értékmentő és értékteremtő tevékenységét megbecsülni, mint a bácskossuthfalvi Tarka Virág Kézimunka Csoport, mely megbecsülésére és az általuk bejárt út, céljaik elérésére, azok bemutatására íródott könyv, és jubileumi kiállítás került berendezésre.
A könyv íróját, akivel egykoron a “jó sors” évekkel ezelőtt összehozott a bácskossuthfalvi Ady Endre Művelődési Központ elnöke-, valamint a Települési Értétár koordinátoraként ismertem meg. Mára már tudom, hogy feladatai és munkája ennél sokkal változatosabb, sokrétűbb. Az idő múlásával, az eltelt évek alatt megélt rengeteg közös élményt követően, bátran és megtiszteltetéssel mondom, hogy barátom kötetét tartom a kezemben, hisz azt már az első alkalommal éreztem, nem egy egyszeri találkozásról lesz szó, hanem egy hosszan tartó, gyümölcsöző együttműködés kezdetéről, amit mára a barátságunk is összeköt.
A kézirat hitelességét pedig a szerző, a „csoportban” betöltött szerepe, a feléjük vállalt hozzáállása, kötelességtudata, szeretete biztosítja, a mű végén lévő fotógaléria pedig alátámasztja és láthatóvá teszi az írottakat.
A kötet 20 fejezeten keresztül mutatja be a szakkört a megalakulásától (2004. 02.08.), napjainkig. Betekintést kapunk és végigvezet a kézimunka csoporton bekövetkezett változásokon, az évek alatt végzett munkáról, a vállalt és teljesített feladatokról, azok eredményeiről, a fejlődésről, sikerekről, a kialakult egységről, arról a céltudatos, együttműködő csapatról, akiket mára már nem „Kézimunka Csoportnak”, hanem CSALÁDként jellemeznék és említek.
A legfontosabb kötelezettségük a népi kultúra és kézművesség, kézimunka mindennapjaikba való becsempészése, életben tartása, a magyarságuk, a magyar identitás megőrzése lakóhelyükön és annak környékén. Elköteleződésüket jól tükrözi, hogy az évek alatt a magyaroszági testvérvárosi kapcsolatok és magyar kézműves egyesületekkel közös programok, továbbképzések által egyre bővülő ismereteiket mélyítik el, és kamatoztatják azokat.
A mondandóm derekán, engedjék meg, hogy személyesebb hangvételre váltsak. Hisz jópár éve a részese lehetek ennek a kis közösségnek, ennek a kis varázslatnak.
20 év!! És én ennek a a két évtizednek az utóbbi éveinek a részese lehettem… emlékszem az első találkozásra Kunmadarason…
Az eltelt 20 év munkájának számadására megírt könyvnek és a jubileumi év zárásaként megrendezett kiállításra gyűltünk össze.
Céljaik és a vállalt feladataik túlmutatnak az egyéni érdekeken.
Ezért is van, hogy a 20 év alatt EGYÜTT, KÖZÖSEN milyen sok mindent elértek el.
Hisz, jól tudjátok:
Egy közösség akkor tekinthető annak, KÖZÖSSÉGNEK, ha a közös cél érdekében egy az útjuk. Segítő, pozitív gondolatokkal, tettekkel támogatják egymást az út bejárása közben, teljesen mindegy, ki fehér, ki fekete... ki ügyes, ki suta...kinek mennyi ideje van... De egymás mellett, kart karba öltve mennek előre, nem engedve be rosszat, negatív dolgokat. Akadnak olyanok, akik elől vannak, mások egy kicsit hátrébb. Nem azért mert el vannak nyomva a közösségen belül, hanem mert: vagy olyan visszahúzódó személyiségek, vagy mert annyit tudnak kivenni a közös feladatokból, vagy hozzá adni az egészhez. Senki nincs elnyomva. Mindenkinek meg van a saját feladata, ki mennyit tud vállalni az egészből. Esetleg a távolság szól közbe, de ott vannak, ha kell, tudunk egymásról és számíthatunk rájuk!!!!
Ha akadnak problémák, azt megbeszélve együtt oldják meg. Nem engednek a bomlasztó, őket szétválasztó erőknek. Szóval, tettekkel segítik egymást, saját érdeket félre téve állnak ki a közösségért, megbeszélnek mindent. Jóban és rosszban kitartanak egymás mellett.
A közös kosárba akaranak "belerakni", nem csak a markukat tartják, a jussukat várják...
Ezért is van, hogy morzsolódnak le belőle tagok, vagy csatlakoznak újak.... De a "mag" az erős, közös célokat szem előtt tartva, nyíltan, egyenes gerinccel és boldogan, VIDÁMAN és BÜSZKÉN vállalja: jó ide tartozni!!!
Boldog vagyok és büszke. Büszke: RÁJUK! Az akaratotokra, a kitartásotokra, a csapatmunkára!! Azt kívánom, hogy azok a dolgos kezek, amik folyamatosan, szebbnél-szebb kézimunkákkal örvendeztetnek meg minket, még nagyon sokáig alkothassanak! Kívánom, ami nagyon fontos, hogy legyen utánpótlása a kézimunka csoportnak, olyan fiatalok, akik azt az utat, kezdeményezést, amit célul tűztek ki, folytatni akarják.
Utolsó gondolatként: Tarka Virág – Tarka Világ…megannyi szín és megannyi forma - ugyanannyi asszonyi munka, szív és lélek van a csoportnév mögött…az alkotás bűvöletében.
És ha most körbe nézünk, a számtalan kézimunka között nem találunk két egyformát. Ez adódik az előbb említett okokból. Minden hímzőnek meg van a saját stílusvilága, kézügyessége, és természetesen a hímzésféleségek sokszínűsége is bővíti a kiállítás anyagát.
Kedves Jelenlévők. Kérem Önöket, hogy az elmondottakat alapján, tekintsék meg a minket körülölelő kiállítást. Kellemes perceket, töltekezést és a kézimunkák látványa adta örömmel, szépséggel a lelkükben emlékezzenek vissza majd ezekre a pillanatokra a jövőben.” Bán Andrea – Bácskossuthfalva, 2024.11.15.
Cikkek az eseményről: https://pannonrtv.com/rovatok/szines/tarka-virag-kezimunkacsoport-20-eve?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR3P2axBASojMLql4U0NRCSc3RaunXhOsjWh66AnmyVrrrdaK_98PTsUjLY_aem_9siwTEeQqL7fYoM7WmwwSg