irodalom

Esemény

2020-12-15 19:00:00

Digitális Pedagógiai Módszertani Központ, Digitális Témahét, Webinarium

Az Országos Széchényi Könyvtár középkori és reneszánsz kódexeket bemutató tematikus honlapjai

Az előadás írott nemzeti örökségünk legértékesebb darabjairól, a magyar nyelvemlékekről és a corvinákról szól, s az online térben is megpróbálja közel hozni őket a érdeklődőkhöz. Igazi unikumként bemutatja A Corvina könyvtár budai műhelye c. kiállítás virtuális változatát (3D).

Kapcsolódó személyek:

Az előadás első felében első Magyar Nyelvemlékek honlappal ismerkedhetnek meg a résztvevők, amely a nemzeti könyvtárban 2009 októbere és 2010 februárja között látható nyelvemlék-kiállítás kapcsán született, s középkori magyar nyelvű szövegeink világába vezet be számos digitalizált (nemcsak OSZK-ban őrzött) kézirat, bibliográfiák, a nyelvemlékeket ismertető szövegek és multimédiális anyagok segítségével.

Az előadás második felében a Bibliotheca Corvina Virtualis nevet viselő honlap, azon belül pedig a nemzeti könyvtár 2018/19-es corvinakiállításának 3D virtuális változata kerül bemutatásra. A Corvina könyvtár modernkori kutatása a 19. századra nyúlik vissza. Elsődleges feladat a szétszóródott/elpusztult gyűjtemény lehető legteljesebb rekonstrukciója volt, amit a 20. század utolsó harmadára nagy arányban sikerült megoldani. Az utóbbi három évtized kutatásai már "mélyfúrásokat" végezhettek a területen. Közülük két jelentős eredményre koncentrál az előadás: az egyik a könyvtár megalkotásának szerepe Mátyás uralkodói legitimációjában és reprezentációjában, a másik az 1480 körül létrehozott budai könyvkészítő műhely.

Az előadás online megtekinthető: https://youtu.be/jjAwcdHrVJE

Nyelvemlékhonlap: http://nyelvemlekek.oszk.hu/

Corvinahonlap: https://corvina.hu/

A Corvina könyvtár budai műhelye című kiálítás 3D változata: https://exhibitioncorvina2018.oszk.hu/

Regisztrációs oldal:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfvgS4BJMGfv8MhfgOuT3I6DmeC4ZJcdiFjFkAnD-Mu82YE-Q/viewform