művészetelmélet

Hír

2025-07-22 00:00:00

Fekete ház kiállítóhely, Szeged

Csongrád megye XX. századi fotós krónikásai – Fotókiállítás a szegedi Fekete házban

Liebmann Béla és Enyedi Zoltán fotóiból látható válogatás a szegedi Fekete házban.

Kapcsolódó személyek:

Új kiállítás látható a Fekete házban Szegeden. A Hegedűs Anita, Sólyom Péter és Medgyesi Konstantin, az MMA ösztöndíjasa által rendezett tárlaton a Móra Ferenc Múzeum fotógyűjteményéből válogattak: Liebmann Béla és Enyedi Zoltán lencséjén keresztül nézhetünk körbe Csongrád megyében az 1940-es évektől kezdve egészen a ’80-as évekig. A képek középpontjában a diktatúra áll: annak előzményei, kialakulása, diktátorai, fontos politikusai és a mindennapi élet pillanatai is.

A válogatásban láthatóak fotók a véreskezű Rákosi Mátyásról, aki 1945-ben többször is járt Szegeden – 1949-ben viszont már csak óriási méretű festményekről köszönt vissza. Később Kádár János is többször járt Szegeden, az 50-es évek végén és a 70-es évek elején történt látogatása is megjelenik a fotókon. A kiállításon bemutatott időszakból nem maradhattak ki az 1956-os forradalom képei sem: Liebmann Béla októberi fotóin megjelennek a tüntetők, majd novemberben a városháza előtt álló tankok.

Enyedi Zoltán fényképei jellemzően a hatvanas, hetvenes, nyolcvanas évekbe engednek bepillantást. Feltűnik például Szent-Györgyi Albert, amint éppen díszdoktorrá avatására érkezik a Dugonics térre 1973-ban. Láthatjuk Aczél Györgyöt több szegedi helyszínen, vagy éppen Grósz Károly miniszterelnököt, az MSZMP főtitkárát egy televíziós interjúra készülve 1988-ból.

A fotókon megjelennek ikonikus szegedi építmények, emlékművek avatási ünnepségei is: láthatjuk a frissen elkészült Belvárosi hídon sétálni Gerő Ernő közlekedési minisztert 1948-ból, a szegedi Lenin-szobor ünnepi leleplezését 1967-ből vagy az árvízi emlékmű avatását 1979-ből. Mindezek mellett találkozhatunk a diktatúrák jellemző tömegrendezvényeivel szabadtéren és beltéren egyaránt, valamint hétköznapi emberi pillanatokkal is: lottózó idős bácsival, a JATE menzán sorban álló fiatalokkal vagy épp a Móra Ferenc Múzeum szökőkútjánál fotózkodó hölgyekkel.