Hír

2020-03-19 10:26:00

Elhunyt Cs. Juhász Sára építész

93 éves korában, 2020. március 15-én elhunyt Cs. Juhász Sára építész. Több mint négy évtizedes, az ipari épületek mellett pályázatokra, magánházakra is kiterjedő munkásságának feldolgozása az MMA Alkotói ösztöndíjának támogatásával zajlik 2018-2021 között.

Juhász Sára 1949-ben szerezte meg diplomáját a Budapesti Műegyetemen. A MATI-t követően a MEZŐTERV-be került, majd a nemrég létrehozott IPARTERV munkatársa lett egészen nyugdíjba vonulásáig. Itt eleinte Rácz Györggyel dolgozott együtt. Első közös munkájuk az 1951-ben elkészült martonvásári lakáskomplexum az MTA kutatóintézetében dolgozó tudósok számára, de közösen tervezték az OTP 1960-ra felépült Apáczai Csere János utcai társasházát is Budapesten, amely az 1956 után visszatérő modernizmus egyik kitüntetett helyszínen álló, emblematikus épülete.

A szocialista realizmus alatt Cs. Juhász Sára visszafogott, a környezetet és a hazai építészeti hagyományokat figyelembe véve, igényes ipari épületeket tervezett (Phylaxia Állami Oltóanyaggyár, Budapest, 1952; Uzsoki úti gyógyszerközpont, Budapest, 1958). A herendi porcelángyár számára tervezett, 50 lakásos lakótelepe a lehetőségeket és a lakók igényeit messzemenően figyelembe vevő, realista, emberléptékű modernizmus példája. Az 1960-as években számos feladat foglalkoztatta: belvárosi lakóház tervezése, ipari épületek, sőt, műemléki rekonstrukció is szerepelt a munkák közt; az Ybl-díjat végül 1966-ban „az Esztergomi Szerszámgépgyár és egyéb ipari épületek építészeti megoldásaiért” érdemelte ki. Az érett modernizmus egyértelmű stílusjegyeit tükröző, igényesen formált épületegyüttes hazai ipari építészetünk kevéssé ismert csúcsteljesítményei közé tartozik.

Az 1970-es években IPARTERV-es pályájának csúcsára ért: Nyergesújfalun, Tapolcán, Budapesten komoly komplex beruházásokat tervezhetett. 1982-ben vonult vissza a vállalattól. Ez nem jelentette az építészeti gyakorlat befejezését. Egyfelől azt az alkalmi magántervezést, amelyet férjével már az ötvenes évek végétől közösen folytattak, továbbra is felvállalta; férje halála után, az 1990-es években már önálló tervezőként. Másrészt egyházi tevékenységének kiteljesedéseként kisebb, de a helyi közösségek életében meghatározó munkákat vállalt: plébánia-rekonstrukciókat, időotthon tervezését Csepelen, téli kápolna munkáit Balatonakarattyán és egy egyházi iskola tornacsarnokának tervezését Jánoshalmán. Ez utóbbi utolsó műve: 1998-ra készült el.

Cs. Juhász Sára munkásságának feldolgozása az MMA Alkotói ösztöndíjprogram támogatásával zajlik 2018-2021 között. Az építész életművét részletesen bemutatom a 2020. március 19-én az Építészfórumon megjelent cikkben.