Hír

2019-01-22 16:06:00

Gyula, Mogyoróssy János Városi Könyvtár, Simonyi olvasóterem, H-5700 Gyula, Városház u. 13.

Eredet és magyarságkutatás - Kanalas Éva énekes, rendező jelenlétében vetítették le az Adigzsi, a tuva sámán című filmet

Magyarságkutatási sorozat indult Gyulán a Mogyoróssy könyvtárban - Eredet- és magyarságkutatási sorozat indult a Mogyoróssy János Városi Könyvtárban január 18-án, telt ház előtt. A program nyitányaként Kanalas Éva békéscsabai származású énekes - rendező Adigzsi a tuva sámán című filmjét vetítették!

Az érdeklődőket Dézsi János könyvtárigazgató köszöntötte, majd Alt Norbert, Gyula város alpolgármestere beszélt arról a rendezvénysorozatról, amelynek méltó nyitányaként vetítették le Kanalas Éva Adigzsi, a tuva sámán című dokumentumfilmjét. A folytatásban olyan előadókat szeretnének meghívni városunkba, akik a magyarság eredetével, a keletkutatással foglalkoznak. Alt Norbert úgy vélte, a magyar közvéleményt elég sok minden megosztja, többek között népünk származáselmélete. Ezekben az a közös, hogy valamennyi keletre helyezi a magyarság eredetét. A távoli, de csodálatos világról elsőként Juliánusz barát, Kőrösi Csoma SándorVámbéri Ármin és Stein Aurél tudósított, ám azóta számos új eredmény is megfogalmazódott. A sorozat keretében ezeket mutatnák be.

Az elöljáró kifejtette, nagyon fontosnak tartja, hogy a felszínes megközelítésekhez ragaszkodó mai viszonyok között a mélyebb tartalmaknak is helyet adjunk. Kanalas Éva ritka alkotása ezek közül való. Az énekes-rendező ugyanis egy olyan életforma és kultúra feltárásában merült el, amellyel eddig még csak nem is találkoztunk, hangsúlyozta az alpolgármester.

Az est meghívottja szerepkörének megfelelően egy rituális, azaz „algish” dallal, fohásszal köszöntötte a megjelenteket, majd elmondta, hogy a Turáni fennsíkra is magyar énekesként utazott el, mert az ottani sámánok csak így fogadták be maguk közé. Célja az volt, hogy kapcsolatot teremtsen velük, és összehasonlítsa tevékenységüket a magyar táltosokéval. Ezt részben elérte, hisz páratlan etnográfiai felvételeket készíthetett a tuvaiak munkájáról, a 49. napi halottbúcsúztatókról, a ház-, lakás- és autótisztító beavatkozásaikról, áldozati szertartásaikról. A csaknem három órás alkotást így egy ötven órás anyagból vághatták össze. Filmjének főszereplőjével, Adigzsival Kanalas Éva 2004-ben találkozott először Dél-Szibériában. A férfi apai ágon örökölte ősei tudományát, mindössze három évig járt iskolába, tevékenységét egy intézményesített sámánközpont keretében végzi.

A vetítést követő beszélgetésen a közönség nemcsak a filmkészítésről, hanem a szovjet diktatúra alól felszabadult Tuva Köztársaság lakosságának mindennapjairól is számos érdekességet megtudhatott a néprajzkutatótól.