Hír

2019-01-06 08:59:00

Moldva, Pusztina, Románia

Karácsonyi Kántálás és Halottasház Pusztinában - Moldva

Karácsonyi Kántálás és Halottasház Pusztinában - Gyűjtőúton a moldvai csángó magyarok körében

Csángó asszonyok a Szózatot tanulják Pusztinában - Szent István gyermekei imacsoport

A karácsonyi ünnepkörhöz tartozó énekek és imádságok gyűjtése miatt karácsony előtt Moldvába utaztam , Pusztina faluba. Főként azt szerettem volna megnézni, hogy Szentestén járnak -e még kántálni a csángó faluban, élő hagyomány-e a kis Jézus énekkel való  köszöntése. Az ünnepet megelőzően több asszonyt is felkerestem, énekeltettem őket, kértem meséljenek a régi szokásokról. Szentestén több gyerekcsoportot is láttam, akik házról -házra jártak köszönteni a kis Jézus születését. Karácsony első napján a felnőttek is eljárnak egymásnak énekelni. Az ablak alatt énekelik kedvelt dalaikat, a Csordapásztorok..., Mennyből az angyal..., Betlehem kis falujában...pusztinai változatát, Születésén Jézusnak...  kezdetű dalokat. Az énekeket a családok a házból hallgatják, majd behívják a kántálókat és megvendégelik őket. Karácsony első napján én is eljártam énekelni a kántáló asszonyokkal!

Szentestén sajnos a templomban nem hallhattunk magyar misét és magyar karácsonyi énekeket sem. Annak ellenére, hogy Pusztina lakossága több mint 90 százalékban magyar anyanyelvű. A helybéliek elmondása szerint két évvel ezelőtt a pap megengedte, hogy egy magyar karácsonyi éneket a szentmise végén elénekeljenek. Akkor az egész templom zengett a Csordapásztorok... kezdetű karácsonyi énektől, mert ezt az éneket mindenki ismeri Pusztinában. Akkor a pap azt mondta választhattak volna valami vidámabbat is. Sajnos ezt  az éneket idén nem énekelhették el.

Karácsony előtt halottat harangoztak a templomban. A halottasház ajtaját még aznap kinyitották . Az idős asszony 96 éves korában halt meg, karácsony előtt egy nappal. A közeli hozzátartozók, a halott gyermekei mind összegyűlnek a háznál, ahol nyújtópadra, koporsóba helyzezik a halottat. Három napig imádkoznak a rokonok, a szomszédság és a deák,a halottasháznál. Pusztinában, a mai napig siratják a halottat a legközelebbi női hozzátartozói. Marika néninek 7 gyermeke volt, öt lánya, és húga siratta őt  siratóénekkel karácsony napjaiban. "Mámám, mámám,összegyűjtöttél minket Karácsonyra...." szólt a legfájdalmasabb ének. Marika néni éltében nem beszélt románul. A sirató énekek és minden egyéb beszélgetés magyarul zajlik a halottasháznál, azonban a deák románul végzi búcsúztató imádságát a halott mellett. Az oda érkező rokonok és szomszédok is az ő vezetésével románul imádkoznak. Marika néni éltében nem tanult meg románul, hát holtában tanították meg - mondták az oda érkező asszonyok, akik azt is tudták, hogy az idős asszony kérte, hogy magyarul imádkozzanak majd mellette. Isten nyugosztalja!

December 28-án a pusztinai Magyar Házban ünnepélyes bemutatója volt a Dr.Nyisztor Tinka néprajzkutató által vezettett Szent István gyermekei imacsoport " Itt van anyánk Mária" című  könyv és CD, ima-énekes könyvnek. Az alkotók felkérésére a Szent István gyermekei imacsoport munkáját méltattam rövid köszöntő beszédemben majd karácsonyi éneket énekeltem.  Ezt követően Dr.Nyisztor Tinka néprajzkutató , az imacsoport vezetője beszélt a kiadvány létrejöttéről. Majd a pusztinai asszonyok imádságait , énekeit is  hallhatta a közönség. 

Dr. Nyisztor Tinka kérésére a Szent István gyermekei imacsoportnak megtanítottam a Szózatot, hogy magyarországi útjaik alkalmával , egyéb ünnepségeken is el tudják majd énekelni Nemzeti Szózatunkat!