Esemény

2023-05-10 23:38:00

Szekszárd/ UNIVERSITAS Galéria

KinetikArtLab konferencia 1.0

A „Dargay Lajos életművének interdiszciplináris vizsgálata” című kutatási program eredményeit bemutató konferencia

KinetikArtLab konferencia 1.0

A „Dargay Lajos életművének interdiszciplináris vizsgálata” című kutatási program eredményeit bemutató konferencia

Helyszín: Szekszárd, PTE KPVK Campus, 52-es terem

Cím: Szekszárd, Rákóczi utca 1.

Időpont: 2023. május 10-én szerdán 9.30-16.00-ig

A PTE Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Kar és a Dargay Lajos Művészeti Kutatócsoport hivatalos programja.

A konferencia résztvevői:

Dr. Doboviczki Attila PhD adjunktus ( PTE BTK Kommunikáció és Médiatudományi Tanszék)

Dr. Orosz Márton PhD, művészettörténész Vasarely Museum- Museum of Fine Arts, Budapest

Hizsnyik Dénes hallgató ( környezetkultúra szak BA 2 évf., PTE KPVK)

Paksi Endre művészettörténész

Dr. Egri Petra PhD adjunktus ( PTE KPVK)

Dr. habil. Gyenes Zsolt DLA docens (MATE Rippl Rónai Művészeti Intézet)

Dr. habil Wesselényi-Garay Andor PhD  egyetemi tanár, építész teoretikus  (SZE Design Tanszék,  MMA MMKI Pályázati és Kutatási főosztály vezetője, tudományos főmunkatárs)

dr. Sztojánovits Andrea DLA adjunktus ( MKE Intermédia Tanszék)

Varga Rita tanársegéd, kurátor ( PTE KPVK, Dargay Lajos Művészeti kutatócsoport)

A Kinetic Art Lab  egy olyan interdiszciplinális kutatási és művészeti laboratórium, amely kifejezetten a kinetikus művészetet és  építészetet vizsgálja és kutatja eltérő  szempontrendszerek szerint. A kutatócsoport tagjainak összeállításánál, fontos szempont volt, hogy eltérő diszciplinákat képviselő munkatársak legyenek, hisz a kutatási téma is több tudomány területet képvisel: a képzőművészet, az építészet, a művészettörténet, a társadalom tudományok, a kommunikáció,  a muzeológia és a matematika bevonásával egyaránt relevánsan vizsgálható. A Kinetic Artlab kutatói már korábban is együttműködtek a PTE-KPVK környezetkultúra szakkal, akár az egyetemen működő Dargay Lajos Művészeti Kutatócsoport kapcsán. Együttműködésüket megalakulásuk óta több workshop és műhelykonferencia fémjelezte.

Ezen kutatócsoport tagjai a művészettudomány, muzeológia, társtudományok elméleti kutatói és oktatói, másfelől Dargay Lajos (1942-2018) sokoldalú, konstruktivista alapokon nyugvó művészeti munkásságának ismerői, alkotói filozófiájának népszerűsítői. A mostanáig rendelkezésünkre álló korszerű tudásanyag, az alkotók szellemi és tárgyi produktumainak hiteles szakmai bázisa a geometriai alapú művészet-tudomány-technika együttesében gondolkodó nemzetközi műhely-társulások jövőjének és művészettörténeti múltjának rögzítésével segíthetik a modernizáció nemzeti karakterjegyeinek felmutatására irányuló erőfeszítéseket. 

2020-ban a Dargay Lajos Művészeti Kutatócsoport és elsődleges kutatási területe a kinetikus és kibernetikus művészet, valamint az utópisztikus építészet bemutatatására és újra értelmezésére vállalkozik. A Kutatócsoport feladatának érzi ezen irányzatok újra értelmezését, és bizonyos szempontból a magyar kinetikus művészek és művészeti csoportok kanonizálást az utópisztikus építészetre is fókuszálva, valamint azon párhuzamos irányzatokra, amik hatására új kísérletek jönnek létre. Milyen új tendenciák érhetők tetten ezen területekről a mai kortárs művészetben és építészetben, valamint a fenntarthatóság - mint globális szükség-törekvés - szellemében ezek miként tehetők jövő alakító konstrukciókká, illetve új posztform gyakorlatokká.

A konferenciát köszönti:

9.30- Prof Dr. Boros János, PTE KPVK egyetemi tanár, a Filozófia Doktori Iskola vezetője

1 . szekció: Fény/ Dizájn / Luminokinetika művészetelmélet

szekcióvezető: Dr. Doboviczki Attila PhD adjunktus ( PTE BTK Kommunikáció és Médiatudományi Tanszék)

9:40 – 10:20 Kepes György és a fényművészet - Plenáris előadás (angol), Dr. Orosz Márton PhD, művészettörténész- (online)- Vasarely Museum- Museum of Fine Arts, Budapest

Kávészünet 10:20-10:30

10:30 – 11.00 Tér-modulációk és konstrukciók / Kinetikus, kibernetikus és fényművészeti szekvenciák Magyarországról- (Mi is az a Fény –Tér – Modulátor?)- Hizsnyik Dénes hallgató ( környezetkultúra szak BA 2 évf., PTE KPVK)

11.00– 11:30 MTESz-MIE-ISz, a szocialista luminokinetizmus – hogyan ítéltetett bukásra a Magyar Népköztársaságban a sikerre termett mérnök-művész csoport- Paksi Endre  Lehel –művészettörténész (online)

11:30 – 11:50 Diszkusszió

Kávészünet 11:50-12:10

2. szekció Fényművészet / kinetikus művészet

szekcióvezető Dr. Doboviczki Attila

12:10-12:30  Nicolas Schöffer és Paco Rabanne/ Luminokinetika és divat párhuzamok- Dr. Egri Petra PhD adjunktus ( PTE KPVK):

12:30-13.00 Pont, vonal és hang – Válogatás a magyar vizuális zene területéről- Dr.habil. Gyenes Zsolt DLA docens (MATE Rippl Rónai Művészeti Intézet)

13.00- 13:20  Borderline Architecture: A papírtér mint fénytér: Dr. habil Wesselényi-Garay Andor PhD  egyetemi tanár, építész teoretikus  (SZE Design Tanszék,  MMA MMKI Pályázati és Kutatási főosztály vezetője, tudományos főmunkatárs)

13:20-13:30 Diszkusszió

13:30-14:00  EBÉDSZÜNET

3. Fény/ Tér  

(szekcióvezető Dr. Doboviczki Attila)

14:00 – 14:20 A szín-fényzongoráktól a geometrikus orgonán keresztül a térorgonáig / A vizuális zene architekturális fénytérré alakulása a Mïus X Attaray projekt bemutatásán keresztül- dr. Sztojánovits Andrea DLA adjunktus ( MKE Intermédia Tanszék)

14:20 – 14:40  Fényhasználati metódusok a fényművészetben / Dr. habil Krámli Márta DLA docens

14.40-15.00 Dargay Lajos Kutatócsoport aktivitásainak prezentációja / Varga Rita tanársegéd, kurátor ( PTE KPVK, Dargay Lajos Művészeti kutatócsoport)

14:40 – 15:00  Diszkusszió

Tárlatvezetés és zárszó: Varga Rita: 15:00 – 15:30.

A Konferenciához kapcsoló kiállítás:

FÉNY/ JÁTÉK/ ILLÚZIÓ

KinetikArt &Light szakmai műhely és kiállítás megtekintése és ünnepélyes bezárása.

Támogatók:

PTE, PTE KPVK, NKA, MMA.  Dargay Lajos Művészeti  Alapítvány

Külön köszönet:

Dr Egri Petrának- a szervezésben való segítségért

Kriston Vízi Józsefnek- a Dargay Lajos Művészeti Alapítvány elnökének

Tóth Istvánnak-a technika háttér biztosításáért