Esemény

2019-05-22 10:05:00

Kolozsvár

Kolozsvár-dialógusok 2.0 – Házsongárd-légió

A Házsongárd-sírkert irodalmi emlékezetét és jelenét kutató irodalomtörténeti tanácskozást és költészeti minifesztivált szervezett a Fiatal Írók Szövetsége , az Erdélyi Magyar Írók Ligája és a Babeş–Bolyai Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kara „Házsongárd-légió” – Kolozsvár-dialógusok 2.0 címmel.

A kétnapos tanácskozás, mely szerves folytatása Az "árdeli tűnt Athén” – Kolozsvárdialógusok 1-nek – konkrét, a szimbolikus, a történetileg változó Házsongárd sok szempontú megközelítésére tett kísérletet. Hiszen azóta, hogy a temetőt 1585. május 11-én a kolozsvári közgyűlés, azaz a száz férfiak és a tizenkét esküdt együttes ülése, a pestisjárvány kezdetén megalapította, gyarapodó városi nyughelyből nemzeti pantheonná, városszélből belvárossá, puszta temetkezési helyből identitásküzdelemmé, nem utolsósorban védett műemlékké vált”.

Az esemény május 22-én, szerdán a „Szellemidézés fényes nappal” című tanácskozással kezdődött, a 10 és 17 óra között zajló előadás-sorozaton bemutatót tartott  Balázs Imre József, Bányai Éva, Codău Annamária, Demeter Zsuzsa, Karácsonyi Zsolt, Sánta Miriám, Sárkány Tímea és T. Szabó Levente. Szintén szerdán, este 8 órától hirdetik ki a Hervay85 – „Felnőttem, ugye” meghívásos irodalmi pályázat nyerteseit a Bulgakov Kávéházban.

Május 23-án, csütörtökön rendhagyó temetősétára hívta az érdeklődőket a Korzo Egyesület: az „Egy szoborral társalgok évek óta” címmel. A programok délután a Vallásszabadság házában folytatódtak: 14 órától Belső Házsongárd, egy sírkert szimbolikája címmel kerekasztal-beszélgetés szerveztek, , fél négytől pedig Kádár Magor moderálásával, Jakab Albert Zsolt és Újvári Dorottya részvételével Az identitás szakrális és hétköznapi terei címmel tartottak szintén kerekasztal-beszélgetést. Délután fél hattól Király László, Markó Béla és Visky András tartott felolvasást.