Körösi Csoma Sándor Konferencia - A magyarság rétegei
Kulturális hasonlóságok a Kárpát-medencei magyarság és a Szaján Altaj türk népcsoportjai között - Kanalas Éva előadása a Kovásznán megrendezett Körösi Csoma Sándor konferencián
.
A konferencián részt vesz a Tuva Köztársaságból a Kárpát- Medencébe érkező See- oglu Adigzsi tuva nemzetiségű csajákcsi-kám, aki archaikus munkájával, áldó énekével több hasonlóságot is felmutatott a két nép hagyományai között.
Kanalas Éva 1996 óta kilenc alkalommal utazott a Szaján- Altáj hegyláncai között élő türk népcsoportok körébe. Altaj, tuva , hakaszia köztársaságokban végzett etnográfiai gyűjtéseket.
"Népművészetünk szimbólumrendszere, ugyanúgy megtalálható a türk népeknél és finn-ugoroknál egyaránt: kazakoknál, kirgizeknél, az altajiaknál, hakaszoknál, tuváknál, sóroknál baskíroknál, hanti-manysiknál, mariknál. Amerre én jártam és énekeltem, mindenhol nagy szeretettel fogadtak és sajátjuknak érezték magyar dallamainkat is. Amikor magyar népdalt énekelek e népek körében, egyből énekelnek egy hasonló dallamot. Amikor egy moldvai csángó magyar asszony altatót énekel, a Keleti-Kárpátok lejtőin azt egy altaji kazak asszony ugyanúgy végzi, ugyanazzal a nyelvpörgetés technikával, mint a moldvai csángó magyar asszony a Szeret folyó mentén. Beli buba… kezdődik egy magyar altató közép Erdélyből és Kína területén élő jugar népcsoportnál Beli, bele, pele… szóval kezdődik szintén az altató dal.
Egy közös eurázsiai kulturális műveltég része a magyar táltos hagyomány is, nem csak a népdalok és a díszítő művészet. Azon összefüggéseket, melyeket eddigi kutatásaim alapján sejtettem, hogy rokonságban állhatnak a magyar táltos hagyománnyal, főként a moldvai magyarok ősi hiedelemvilágával, azt leginkább a lovas- nomád tuva népcsoport körében találtam meg. Erdélyi Zsuzsanna néprajzkutató archaikus népi imagyűjteményei alapján feltételeztem egy szertartást, amit egykor a magyarok is használhattak: Hegyet hágék, lőtöt lépék, kőkáplonecskát láték….Begyütt Jézus a házamba, házam közepén megálla, piros vérét hullajtotta, az egész házamat befolyta, ide nem mer semmi rossz!....Az én házam Szent Antal, négy szegibe négy angyal, közepibe Szent oltár , Szent oltáron , Szent kereszt! A Hegyet hágék imádságnál egy szojot sámánéneket állított párhuzamként könyvében Erdélyi Zsuzsanna.
Szojotok, másik elnevezésük tuvák! Ők maguk az előbbi elnevezésüket, maguk között nem használják." Kanalas Éva írása - Halotti szertartások a Dél-Szibériai tuva népcsoport körében - Körösi Csoma Sándor Konferencia könyv 2019