Esemény

2023-04-14 22:54:00

Budapest, Faludi Ferenc Akadémia - Párbeszéd Háza

Művészeti tevékenység: Csíksomlyói misztériumjáték a 18. századból – a Boldog Özséb Színtársulat előadása 2023. április 3-án

A Boldog Özséb Színtársulat (BÖSZK) egy eredeti, XVIII. századi szövegekből és népénekekből összeállított csíksomlyói passiójátékot mutatott be moralitás-jelenettel.

A vezetésemmel 2002 óta fennálló, kimondottan barokk kori, hazai iskoladrámákat és népi játékokat felelevenítő Boldog Özséb Színtársulat (eddigi főbb előadásai lásd az MMA Kiadó honlapján: https://www.youtube.com/playlist?list=PLLk5pyprK_DhumCgUUpqZHjf33-C9XpDl) egy csíksomlyói misztériumjátékkal készült húsvétra, amely allegorikus szerepelőket is felvonultató moralitás-jelenettel egészült ki. Az üdvösségtörténet főbb eseményeit színpadra állító Bűnök és erények versengése, avagy az Irgalmasság győzelme című színdarabot a Csíksomlyón 1727-ben, 1741-ben, 1743-ban, 1744-ben, 1753-ban és 1764-ben bemutatott ferences passiójátékok szövegéből állítottam össze. Godena Albert rendező munkája nyomán 14 szereplő lépett színpadra a jezsuita Párbeszéd Háza (Horánszky u. 20.) Pázmány Péter Konferenciatermében.

Cselekmény és az elhangzó népénekek kezdősora:

A Prologusként megszólaló Angyal karácsony előestéjén, Ádám és Éva napján elhangzó kántálót énekel Felkelék én jó reggel hajnalba’… kezdettel moldvai csángómagyar népi gyűjtésből. Az énekkel megnyílik a menny és a közönség a földi időből, a kronoszból a kegyelmi időbe, a kairoszba lép át.

Scena 1. Atyaisten önmagáról, a Szentháromságról, a teremtésről és az angyalokról szól. A Paradicsom kőkertjébe… kezdetű karácsonyi kántáló az öröktől fogva a Szentháromságban született Krisztusról énekel, összekötve a három nagy ünnep, karácsony, nagypéntek és húsvét, továbbá pünkösd üdvtörténeti lényegét. A teremtett angyalok közül a kevély Lucifer fellázad Isten ellen, erre Szent Mihály arkangyal kitaszítja az égből. Lucifer bosszút forral az isteni teremtés rendje és a paradicsomban élő emberiség ellen.

Scena 2. Ádám és Éva a paradicsomban Isten jelenlétében boldogan él, de a kígyó képében megjelenő Lucifer kísértésére eszik a tiltott almából, ezáltal elköveti az ősbűnt és Isten ítélete alapján Szent Mihály kitaszítja őket az Édenkertből. Ádám és Éva egy siralom keretében bánják tettüket, mire az irgalmas Krisztus megígéri Atyjának, hogy megtestesül és engesztelésül az emberért vállalja a kereszthalált.

Scena 3. A Bűnök és az Erények vitája: a Gőg az Alázatossággal, a Fösvénység az általa elűzött és szolgájával megveretett Koldussal, a Harag a Türelemmel, a Torkosság a Mértéktartással kel birokra.

Scena 4. A Lélek keresi Istent és az isteni Erényeket. A fő bűnök erénynek öltözve meg akarják téveszteni a Lelket, de ő rájön a csalásra.

Scena 5. Megjelenik Krisztus a bűnök által börtönbe zárt emberiség megmentésére, és elindul szenvedésére. A betániai jelenetben elbúcsúzik édesanyjától, Szűz Máriától

Scena 6. Az Angyal a Királyi zászlók lobognak… kezdetű Szent Kereszt-himnuszt énekli székelyföldi népi dallamon, ezzel jelezve a kínszenvedés óráit. Péter apostol megtagadja Mesterét és egy szép siralommal megbánja tettét. A Lehullott a Jézus vére… kezdetű, székely népi gyűjtésből származó XVII. századi dallamon megszólaló népének jelzi a keresztre feszítést.

Scena 7. A kereszten haldokló Jézus édesanyjára, Máriára bízza az emberiséget („Asszony, íme, a te fiad”), megbocsát a megtérő jobb latornak, Dizmásnak és meghal a kereszten. Az események közben szólal meg Szűz Mária Jaj, nagy kedven tartott szerelmes szülöttem… kezdetű, lírai szépségű siralma.

Scena 8. A 3. jelenetben még felfuvalkodó fő bűnök, a Gőg, a Fösvénység, a Harag és a Torkosság Krisztus keresztje alá járulnak és – a Megváltó szenvedését, Mária anyai fájdalmait, valamint Péter apostol őszinte bűnbánattartását látva – megtérnek.

Epilogusként a Szeretet és a Fájdalom szenvedélyes hangú vitája zárja az előadást, amelynek végén maga a Szeretet mondja ki a végkövetkeztetést: Krisztus szeretetből vállalta a megtestesülést és a kínokkal járó megváltást. A magyar népzeneirodalom egyetlen Krisztus-siralma, a Fedémesről (Heves vm.) származó  Meghaltam én népemért… kezdetű ének zárja a misztériumjátékot.

Az előadást megelőző interjú:

Csíksomlyó öröksége – Medgyesy S. Norbert Passió-devócióról, tanításról és katarzisról; Bodnár Dániel interjúja, foró: Lambert Attila; Magyar Kurír, 2023. április 1. https://www.magyarkurir.hu/hirek/csiksomlyo-oroksege-medgyesy-s-norbert-passio-devociorol-tanitasrol-es-katarzisrol

Internetes beszámolók az előadásról:

  1. Bodnár Dániel: Bűn és erény versengett – Csíksomlyói misztériumjáték pázmányos bölcsészek előadásában Budapesten; fotó: Merényi Zita; Magyar Kurír, 2023. április 4. https://www.magyarkurir.hu/hirek/bun-es-ereny-versengett-csiksomlyoi-miszteriumjatek-pazmanyos-bolcseszek-eloadasaban-budapesten
  2. Anonym [Elmer István]: Húsvét – az irgalmasság óceánja. A Boldog Özséb Színtársulat előadása a Pázmány 30 jubileumi év keretében; Pázmány Péter Katolikus Egyetem központi honlapja, 2023. április 4. Fotó: Munkácsi Péter; https://ppke.hu/aktualis/aktualitasok/husvet-az-irgalmassag-oceanja