építőművészet, művészetelmélet, zeneművészet

Esemény

2024-12-07 00:00:00

FUGA : : Budapesti Építészeti Központ (1052 Budapest, Petőfi Sándor utca 5.)

Prämodern+ koncertek: À la hongroise

Prämodern+ koncertek @Fuga: À la hongroise – négy kézre, Tony Chen Lin és Stachó László zongoraestje

Kapcsolódó személyek:


https://fuga.org.hu/fevent/pramodern-koncertek-tony-chen-lin-es-stacho-laszlo/

„A talán legintimebb műfaj, a zongoraduó magyar repertoárjának legjavát hozzuk el ma este közönségünknek, történelmi perspektívába helyezve, milyen sokféle magyarság rejtőzhet a zenében. A 18. században egészen mást tekintettek magyar divatnak, mint kétszáz évvel később – a kora 19. századi Schubert Divertissement à la hongroise-a például a nemesi eredetű, századokon keresztül otthonos-népszerű verbunkos-stílust jeleníti meg. A Magyar Királyság területén is tanítóskodott Schubert e magyaros muzsikáját a Pesten élt német komponista, a Liszt-kortárs Robert Volkmann „magyar” vázlataival helyezzük kontextusba, melyekkel a 19. század Magyarországának biedermeyer miliőjét jelenítjük meg. A késő 20. századot és korunkat pedig ki más képviselhetné leghívebben számunkra, mint Ligeti György vagy Kurtág György, a világon ma élő legnagyobb komponisták egyike? Ligetinek majdnem az összes négykezesét bemutatjuk (egy mindössze tízpercnyi válogatást), s a legtöbbjükkel közel egyidős Kurtág-Suite, a 25 esztendős komponista munkája a 20. század mélyébe kalauzol bennünket, Kurtág György Bach-átiratai pedig nem pusztán a távoli – számunkra mégis oly otthonos – múltat idézik, hanem egy annál is sokkal távolibb, transzcendens világba vezetnek át.” (Stachó László)

Tony Chen LIN kínai származású új-zélandi zongoraművész. Rendszeresen koncertezik Európában és Új-Zélandon. Debütáló szólóalbuma, a Digressions (az új-zélandi Rattle Records kiadásában) hazája Klasszikus Zenei Listájának élére került kiadásának évében. Több rangos zenei verseny, például az Új-Zélandon megrendezett Kerikeri Nemzetközi Zongoraverseny, az Új-Zélandi Országos Zenei Verseny, Magyarországon pedig a Weiner Leó Országos Kamarazenei Verseny győztese volt. Hazájában a Canterbury Egyetemen Nagy Péter és Gao Ping hallgatójaként végzett zongorát és zeneszerzést, majd Németországban, a freiburgi zeneakadémián szerezte meg mesterdiplomáját és Konzertexamenjét. Jelenleg a budapesti Zeneakadémia doktorandusza.

STACHÓ László habilitált doktor, a Zeneakadémia tanára. Muzikológusként és pszichológusként is végzett (a Zeneakadémián és az ELTE-n), zongoristaként pedig eddig három kontinensen lépett fel szólóestjeivel és kamarazenei koncertek közreműködőjeként. Az elmúlt két évtized során kamarazenét, zenei analízist, előadóművészet-történetet tanított, valamint zenepszichológiát és Gyakorlásmódszertant a budapesti Zeneakadémia és a Szegedi Tudományegyetem Zeneművészeti Karának oktatójaként. Hazai és külföldi zenész-továbbképzésein kívül kamarazene-mesterkurzusait, valamint saját zenei figyelmi tréningjét, a Gyakorlásmódszertant 18 ország legrangosabb intézményeiben tartja, többek között rendszeresen Róma, Madrid, Bern és Jeruzsálem zeneakadémiáin.