Bemutatkozás
Rácz János történész vagyok a VERITAS Történetkutató Intézet és Levéltár tudományos főmunkatársa. 2014-ben sikeresen védtem meg az ELTE Új és Jelenkori doktori programján írt disszertációmat, amely az 1956-os forradalom és szabadságharc következményeit vizsgálta az angolszász lapok tükrében.
Jelenlegi kutatási területeim: az 1956-os forradalom és szabadságharc, az 1945 utáni törvénysértő perek, a magyar sajtó és színház, továbbá a média története, különös tekintettel a rendszerváltoztatás időszakára. Vissza-visszatérő témáim között megemlíthető a magyar emigráció és az angolszász kommunista pártok története is. Ezeknek a témáknak a kutatásaiból több tanulmány és könyv is született.
Az MMA ösztöndíjprogramban elnyert kutatási pályázatom témája a Kádár-korszak színésztársadalmának állambiztonsági megfigyelése. A kutatás tematikája nemcsak a belföldi, hanem a külföldön tevékenykedő emigráns magyar színházi emberek megfigyelését is érinti. Terveim szerint átnézem a szakirodalom mellett az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának vonatkozó anyagait. Semmiképpen sem az ítélkezés, hanem az ismeretek széleskörű bővítése motiválja a feltárást. Éppen ezért a megtalált alapvető forrásokat ki szeretném egészíteni a Magyar Szocialista Munkáspárt színművészetre vonatkozó politikájának ismertetésével, illetve Színház - Filmművészeti Főiskolával kapcsolatos pártanyagok vonatkozó részeit is beépítem. A korszak sajtóanyag is segíthet árnyalni majd a képet. Reményeim szerint sikerül Oral History kutatással bővíteni a feltárt anyagokat. Ez azért is szükséges, mert ennek hiányában, a véleményem szerint, a Kádár-korszak ügynökkérdései nem érthetők meg. A rendszer működési logikáját elhanyagolva nehéz objektív képet felállítani a színház világáról is.
A kutatás végén egy a témával foglalkozó, átfogó monográfia megírása a cél, amely integrálja a megtalált forrásokat és hozzájárul ismereteink bővétéshez. A részeredményeket természetesen rendszeresen publikálom majd.