képzőművészet
Hír
2024-06-07 00:00:00
BTM Vármúzeum, 1014 Budapest, Szent György tér 2., Budavári palota E épület
"A főváros képtára – Művek és történetek A Fővárosi Képtár időszaki kiállítása a BTM Vármúzeumban" kiállítás részvétel
A BTM gyűjteményéből aktuális válogatáson való kiállítás részvétel
A Budapesti Történeti Múzeum részeként működő Fővárosi Képtár mintegy 40 ezer darabot számláló, országos jelentőségű képzőművészeti gyűjteménye a Kiscelli Múzeum épületében található, ám állandó kiállítás híján műtárgyai csak alkalmanként láthatók. Ezt az űrt tölti be A főváros képtára – Művek és történetek című időszaki kiállítás, amely a magyar modernizmus születésétől napjainkig terjedő, közel 150 műből álló válogatást mutat be. (...)
A 10 tematikus egységből álló kiállításon erős hangsúlyokat kap a női alkotók szereplehetőségeinek alakulása, a háborúk okozta szakadások, az itthonmaradás és az emigráció dilemmái, a társadalmi normákon és a művészettörténeti kánonon kívül rekedtek pozíciói. Az elrendezés nem követ szigorú kronológiát.
A kiállítás kurátorai: Árvai Mária, B.Nagy Anikó, Molnárné Aczél Eszter, [Oth Viktória], Páldi Lívia, Róka Enikő, Veress Orsolya
linkek:
BUDAPEST TÖRTÉNETI MÚZEUM/Vármúzeum honapján hír
BTM_Fővárosi Képtár Kiscelli Múzeum honlapjn hír
"Turcsány Villő Nell-héj című 2009-es alkotását 2014-ben szerzeményeztük a múzeum gyűjteményébe, és jelenleg kiállítva látható a BTM Vármúzeumban "A főváros képtára - Művek és történetek" című nagyszabású kiállításon, ahol kiemelt szerepet kap az installáció tekintetében.
Turcsány Villő: Nell-héj, 2009
műgyanta (acrystal), fehér zsinór
Turcsány Villő az 1990-es években a Magyar Képzőművészeti Főiskola szobrász szakán végezte tanulmányait. Korai alkotásaiban módszeresen kutatta az emberi gesztusokat, tulajdonságokat, állapotokat. Már e munkáiban is megjelent a térbe ékelt test szobrászati problematikája, valamint a függesztett objektek kérdésköre.
Nell-héj című, a kétezres évek második felében készült installációja egy zsinórokra függesztett ember-héj, egy bebábozódott rovarra emlékeztető amorf forma. Egy héj, amelyből már kikelt, eltávozott az ember esszenciája, csak a „lélek” burka maradt meg. Vagy épp maga a megmaradt anyag rejti az emberi lényeget? A nyolc ponton rögzített héjszerkezet párhuzamba állítható a művész későbbi, ingákhoz kapcsolódó vizsgálódásaival: az inga – egy tömeg középpontján kívüli pontban felfüggesztett merev test – művészi megközelítése során megtestesül a kívülről való függés, az ingatag emberi lét problematikája. A Nell-héj, akárcsak az inga mozgása, leképezi a kiszámíthatatlan emberi létet: a lendülés, a kilengés és a holtpontra jutás váltakozó állapotait.
Turcsány Villő munkája baljósan lengi be környezetét. A mű 2014-ben, a művésznek a Kiscelli Múzeum Templomterében megrendezett kiállítását követően került a Fővárosi Képtár tulajdonába.
/https://www.facebook.com/BudapestiTortenetiMuzeum bejegyzés