"A művészet közege II. – Kihívások a XXI. század elején" konferencia
"A művészet alakítja saját korát és viszont" – erre a gondolatiságra épül a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézetének konferenciája, amelyre művészetelméleti témában kaptam előadói felkérést.
A konferencia tematikája arra világít rá, hogy a művészet saját korának kifejeződése, és így bátran állítható, hogy egy kor saját művészetének kifejeződése. Egy korszak eredeztethető saját művészetéből, mint ahogy a művészet is eredeztethető saját korából: az adott kor gazdasági, politikai, technikai, klimatikus, demográfiai, kommunikációs összefüggései és változásai alakítják a művészetet.
A szakmai eseményen A hazai színházak állami finanszírozásának aktualitásai címmel tartok előadást, hiszen az elmúlt másfél év jelentős változásokat hozott a magyar előadó-művészeti élet állami finanszírozásában.
Elsőként a kulturális Tao. támogatás megszüntetésével párhuzamosan a kormányzat kialakította a szféra közvetlen költségvetési támogatásának rendszerét. Az új előadó-művészeti többlettámogatás alapelve, hogy az állam nem cél nélküli forrást, hanem feladathoz kötött támogatást nyújt.
Ezt követően a jogalkotó a fenntartói felelősség elve mellett tört lándzsát 2019 végén, amely elsődlegesen a helyi önkormányzati fenntartású színházakat érintette. A finanszírozási rendszer átalakításával a hazai színházi struktúra sem maradt érintetlen: a kőszínházak esetében a tisztán állami és önkormányzati teátrumok mellett létrejött egy új, vegyes működtetési modell.
A két intézkedés alapjaiban rajzolta át a magyar színház-finanszírozás arcélét, amelyek közvetve a működtetésre és a művészeti munkára is hatással lehetnek.
A konferencia részletes programja itt érhető el: https://www.mma-mmki.hu/hu/hirek-esemenyek/a-muveszet-kozege-ii-konferencia-a-pesti-vigadoban.html