iparművészet és tervezőművészet, művészetelmélet

Esemény

2024-10-14 15:00:00

Wosinsky Mór Megyei Múzeum 7100 Szekszárd, Szent István tér 26.

Az Aranyszablya és honfoglaláskori stílusú ékszerek Szekszárdon

Az MMA művészeti ösztöndíjas Strohmayer Ádám munkái is láthatóak a szekszárdi múzeum új kiállításán.

Kapcsolódó személyek:

2024.október 14-én nyílt meg a GESZTERÉDTŐL RAKAMAZIG címet viselő, a Geszterédi Aranyszablyát és nyolc darab, Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyéből előkerült tarsolylemez galvanoplasztikai másolatát bemutató időszaki kiállítás a szekszárdi Wosinsky Mór Múzeumban. 

A kiállításban helyet kapott a szekszárdi származású MMA művészeti ösztöndíjas Strohmayer Ádám cizellőr új ékszerkollekciója is. 

 A kollekció nem csupán azért kötődik szorosan a kiállítás tematikájához, mert ösztöndíjasunk oroszlánrészt vállalt a geszterédi szablya kutatásában és rekonstrukciójának elkészítésében, hanem azért is, mert mindegyik kiállított ékszert 10.századi ötvösremekek ihlettek. Az egyik fülbevalópár és medál ornamentikája konkrétan a geszterédi aranyszablya markolatgombjáról lehet ismerős az érdeklődőknek, de megtalálhatóak tarsolylemez, hajfonatkorong és íjtegezveret alapján tervezett darabok is a vitrinben. 

 Az ünnepélyes megnyitón Ódor János Gábor, a múzeum igazgatója, valamint Felföldi László pécsi megyéspüspök mondott beszédet. 

 A megnyitó előtt ösztöndíjasunk a múzeum könyvtárában tartott rövid előadásában beszélt a Geszterédi Aranyszablya Társaság felkérésére megalkotott szablyarekonstrukció készítését megalapozó új kutatási eredményeiről, amelyekkel alapjaiban rajzolta át a szablyáról korábban kialakított tudományos képet. Lépésről-lépésre bemutatta, hogyan sikerült a korábban tarsolylemeznek gondolt aranyozott ezüstlemez töredékek eredeti funkcióját meghatároznia, és milyen lépések vezettek odáig, hogy a szablyahüvely koptatójaként azonosított tárgy hiteles rekonstrukcióját megalkothassa. Bemutatta azt is, hogy milyen apró nyomok vezettek el oda, hogy a korábban függesztőfülként meghatározott aranylemezekről bizonyítani lehessen, hogy azok valójában díszpántként voltak a szablyára szerelve. Egy összehasonlító ábrán pedig azt szemléltette, hogy az új kutatási eredményei szerint közel kétszer gazdagabban lehetett díszítve a geszterédi szablya, mint ahogyan azt a kutatók korábban feltételezték.

 A előadást követően már a kiállítás helyszínén volt lehetősége a hallgatóságnak Strohmayer Ádámtól kérdezni, aki számos válaszát a kiállított tárgyak adott részleteire mutatva szemléltette . A közönség kifejezetten lelkesnek és érdeklődőnek bizonyult az előadással, a kiállított ékszerekkel, valamint az aranyszablya rekonstrukciójának készítésével kapcsolatban egyaránt. 

 A megnyitó alatt megtekinthető volt a szintén MMA ösztöndíjas film-és fotóművész Pilló Ákosnak a geszterédi szablya készítését bemutató, a XXII. Lakiteleki Filmszemlén díjat nyert kisfilmje is.

Kapcsolódó fájlok