Előadóművészeti kurzusok: alapvető színészi eszközök a M. Csehov technikából
Kétnapos, intenzív előadóművészeti kurzusok professzionális és amatőr színészeknek, előadóművészeknek, színházi szakembereknek.
A kétnapos kurzusok során Mihail Csehov különböző színészi eszközeinek használatát sajátíthatják el a résztvevők és útmutatást kapnak, hogyan lehet a módszert felhasználni színészi képességeink fejlesztésére, illetve színházi vagy filmes munkafolyamatokban.
Amatőr vagy kevés tapasztalattal rendelkező, a színészi munka iránt érdeklődők konkrét módszert kapnak, mellyel könnyen és játékosan tapasztalhatják meg az előadói kifejezés, illetve a karakterformálás ajánlott eszközeit.
Professzionális színészek, előadóművészek, és színházi emberek megismerkedhetnek egy Európa szerte széles körben oktatott színészi technikával és színházi látásmóddal, mely egyszerűen és praktikusan használható bármilyen előadóművészeti munkafolyamat során.
Általános információk
Időpont: Szombat-vasárnap 10.00-18.00 (ebédszünettel)
- Január 14-15.: A színészi kifejezés alapvető csehovi eszközei – Mozgásminőségek és Objektív atmoszférák. (Részletes leírás lentebb.)
- Január 21-22.: A karakterépítés alapvető csehovi eszközei - képzeletbeli testek, képzeletbeli központok, és szubjektív atmoszférák. (Részletes leírás lentebb.)
Helyszín: Műhely Alapítvány, 1027 Budapest, Jurányi utca 1-3. B lépcsőház 4. Emelet, 80-as terem
Kurzustartó: Marofka Mátyás (szakmai leírás lentebb).
Részvételi díj: 32.000.-Ft. egy kurzus vagy 58.000. Ft a két kurzus.
Jelentkezés és információk:
Ezen a linken található google form kitöltésével lehet jelentkezni:
https://forms.gle/i9RmJotQyGjiTDJi6
A kurzusokra lehet külön-külön is jelentkezni, mindegyik önmagában értelmezhető és hasznosítható, tehát egyik workshop sem előfeltétele a másiknak. Ugyanakkor a módszer különböző elemei jelentősen segítik egymást, így nagyobb hatékonysággal használható egy-egy eszköz a többi ismeretében.
A workshopok létszáma limitált. A részvételi hely a kurzusdíj befizetésével válik biztosítottá. A workshopok kezdési időpontja előtt 14 nappal korábban emailben (cím: ladderartcompany.workshops@gmail.com) lehet lemondani a jelentkezést. Ez után lemondott jelentkezés kurzusdíja nem visszatérítendő. A jelentkezéssel elfogadja a résztvevő a kurzusokon dokumentációs céllal és további kurzusok hirdetéséhez használt fényképek készítését.
További információ: www.ladderartcompany.com/workshopok
Facebook esemény: https://fb.me/e/2ARa1SLqX
Email: ladderartcompany.workshops@gmail.com
A kurzusok leírása
Január 14-15.: A színészi kifejezés alapvető eszközei – Mozgásminőségek és Objektív atmoszférák.
Egy egyszerű fizikai cselekvés (pl. leülni egy székre, megfogni egy tárgyat) hogyan tud kifejezni egy szándékot, érzetet, érzelmet? Hogyan tudom megválasztani egy mozdulat, egy monológ, vagy koreográfia jellegét, ezáltal a közölt és átélt tartalmat? Hogy tudom különböző tereket, helyszíneket, érzeteket megteremteni a színpadon? Milyen hatással van a cselekvés jellege az előadóra, és milyen jelentéssel bír a néző számára?
Egyszerű gyakorlatokon keresztül keressük, hogyan tudunk hatni saját kifejezőerőnkre a képzeletünk segítségével. Szituációk, jelenetek, cselekvések „érzetét”, „jellegét” teremtjük meg a munka során. Új színpadi valóságokat építve, a hangulatok és érzelmek felfedezésén és megjelenítésén is dolgozunk – mindezt könnyedén, játékosan, praktikus gyakorlatok mentén. Az eszközök a színpadi kifejezés tudatos használata mellett kiemelten nagy segítséget jelentenek az érzékeny, kreatív színészi állapot elérésében is, ami minden jellegű színházi munkában alapvető fontosságú.
Minden résztvevő hozzon magával egy maximum 2 perces előadóművészeti anyagot (pl.: monológ, jelenet, koreográfia), amin szeretne dolgozni a workshop alatt.
Január 21-22.: A karakterépítés alapvető csehovi eszközei - képzeletbeli testek, képzeletbeli központok, és szubjektív atmoszférák
Hogyan építek fel és formálhatok meg egy színpadi karaktert? Milyen állandó és változó jellegek segíthetik a karakterrel való munkát? Hogyan találhatom meg különböző karakterek kifejeződését mozgáson és képzeleten keresztül?
A karakterépítésben Csehov szemlélete alapvetően különbözik más metodikáktól (pl. Sztanyiszlavszkij, vagy Grotowski), hiszen ő nem a hasonlóságot keresi a színész és karakter között, hanem a különbséget. A kurzuson egyszerű és játékos gyakorlatokat végzünk, melyeknek alapja a képzelet és a fizikalitás összekapcsolása. Így, egyrészt megvizsgáljuk, hogy meghatározott képzeletbeli jellegzetességek hogyan segíthetnek minket a karakterformálásban, másrészt választott karakterek tulajdonságainak keressük képzeletbeli és fizikális megjelenéseit. Mihail Csehov Képzeletbeli Testek, Központok és Szubjektív Atmoszféra gyakorlatai praktikus és hatékony eszközök karakterek létrehozására és megtestesítésére. Az „átalakulás”, karakterformálás pedig minden színházi és filmes előadóművészeti munka alapja.
Minden résztvevő hozzon magával egy színpadi (vagy filmes) karakter-hez kapcsolódó előadóművészeti anyagot (monológot, jelenetet, koreográfiát), amin keresztül szeretne dolgozni az adott karakteren.
A Mihail Csehov technikáról
Mihail Csehov – a drámaíró, A. P. Csehov unokaöccse – a 20. század egyik legkiemelkedőbb színésztanára és színésze volt. A modern színjátszás atyjának, Konsztanyin Sztanyiszlavszkijnak, saját bevallása szerint Csehov volt a legtehetségesebb tanítványa, aki mestere módszerének vívmányait és hiányosságait vette alapul, hogy létrehozza univerzális színésztechnikáját. Oroszországban, Angliában, Franciaországban, majd élete végén Hollywoodban tanította módszerét, amely a kreativitás felszabadításával és konkrét gyakorlati eszközökkel segíti az előadóművészeket a képzés, a tréningek, a próbák, és az előadások alatt.
Csehov gyakorlatai meglepően egyszerűek, élvezetesek, felszabadítóak, és praktikusak. Talán ezért is lehet, hogy a módszert világszerte tanítják és használják az akadémiai képzésekben, egyetemi oktatásban, professzionális munkában egyaránt. Az átfogó elméleti megközelítésen túl, a technika egy különösen hatékony pszicho-fizikai eszköztárat tartalmaz, mely praktikus módszer a színész számára a különböző színházi műfajok, filmes, televíziós munkák során.
A képzelet és fizikalitás használatára építve, a Csehov Technika messze túlmutat a szűken értelmezett színészeten, így nagyon hatékony módszer más előadóművészeti munkákban is – mint pl. ének, hangszeres zene, tánc, vagy cirkusz.
A kurzusvezetőről
Marofka Mátyás a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetemen diplomázott zenés színművész szakon, majd elvégezte a londoni The Royal Central School of Speech and Drama egyetem színésztanár-színésztréner mesterszakát, és a berlini Michael Chekhov International Academy hallgatója volt. A Létra Kulturális Egyesület művészeti vezetője, az MMA 3 éves művészeti ösztöndíjprogram ösztöndíjasa, Leandre Ribera világhírű katalán bohóc munkatársa. Színészként és rendezőként a nonverbális színházi műfajok, trénerként a pszicho-fizikai színésztréning módszerek felhasználási lehetőségeit kutatja, különös figyelmet fordítva Jerzy Grotowski és Mihail Csehov munkásságára.
További info:
www.ladderartcompany.com