Felújtítják a lendvai Szent Katalinplébánia-templomot
Az 1751-ben felszentelt barokk templom a muravidéki magyarság legfontosabb szakrális épülete, amely most jelentős felújításon esik át.
Tavaly október elején kezdődtek meg a munkálatok a lendvai Szent Katalin-plébániatemplomon. Először a csapadékvíz elvezetését oldották meg, és kiépítették a templom körüli támfalat. Ezt követően kezdődött a falak víztelenítése, leverték a vakolatot, szellőzőket építettek az alapzatba, a felülről érkező nedvesség leszivárgásának megakadályozása érdekében megújították a templom tetőszerkezetét, új hófogókat és vízelvezető csatornákat raktak fel. Ezt a munkát idén az alapzat körüli szigeteléssel folytatják, hogy a felszivárgó víz útját is elzárják.
Problémát okoz a templom tornya, amely egyre inkább elválik az épület többi részétől. A felújítás jelenleg is zajló ütemének egyik feladata ezeknek a repedéseknek a helyreállítása, eltüntetése lesz. A szomszédos állam műemlékvédelmi hatósága által felügyelt szanálási munkálatok várhatóan két évet vesznek igénybe, a templom alapzatának külső szigetelése azonban akár ennél is tovább tarthat, hiszen azt nem tudni, hogy a természetes kiszáradás milyen hosszan nyúlik el.
A Szent Katalin-plébániatemplom felújításának második üteméhez a magyar állam mintegy 200 ezer euróval, azaz 72 millió forinttal járul hozzá. Ezt az összeget a Miniszterelnökség nemzetiségi és egyházi kapcsolatokért felelős államtitkársága biztosítja a templomfelújítási keretéből.