népművészet

Hír

2021-08-16 19:50:00

Forrásértékű tánctörténeti dokumentumok a Honvéd Együttes Archívumában

A Honvéd Együttes Archívuma eredeti dokumentumaival megkerülhetetlen forrásgyűjtemény a Honvéd Művészegyüttes különböző korszakainak, alkotóinak és alkotásainak tánctörténeti kutatásához.

Kapcsolódó személyek:

A Honvéd Együttes Archívuma a hazai táncfolklorizmus történetének egyik jelentős gyűjteménye. Elsősorban a színpadi néptáncművészet dokumentumait őrzi, ugyanakkor eredeti folklórgyűjtéseknek is helyet ad. Az archívumot Stoller Antal vezetésével a Vitézi Ének Alapítvány működteti. A gyűjtemény helyben kutatható, illetve a folkarchivum.hu honlapon elérhető egy rendszerezett válogatás a táncegyüttes dokumentumaiból (2007) (https://www.folkarchivum.hu/archivum/htsz/index.php).

Az archívum a Honvéd Művészegyüttes gyűjteményeként jött létre, és a Honvéd táncegyüttesének történetére vonatkozóan jelentős forrásanyagot őriz. A Honvéd Táncszínház (korábban Magyar Néphadsereg Művészegyüttes, illetve Honvéd Művészegyüttes tánckara) a Budapest Táncegyüttessel együtt a Zsuráfszky Zoltán vezette Magyar Nemzeti Táncegyüttes elődegyüttesei. A Honvéd táncegyüttesének alakulásától találunk itt dokumentumokat. Így rendszerezett és terjedelmes sajtókivágat-gyűjtemény őrzi az egykori előadások emlékét. A fényképgyűjteményben fellelhetjük az együttes korai korszakának felvételeit, többek között Szabó Iván műveinek – Bábtáncoltató (z. Kühner György, 1949), Kalotaszegi táncok (z. Kühner György, 1949) –, Vadasi Tibor Néger kantátájának (z. Szokolay Sándor, 1965) majd a hatvanas évekből Novák Ferenc műveinek – Tiszaháti csárdás (z. Kovács Mátyás, 1965), Várj reám (sz. Konsztantyin Szimonov, z. Daróczi Bárdos Tamás, 1966) – fotográfiáit. A plakátgyűjtemény is fél évszázadnyi időszakból tartalmaz korabeli dokumentumokat. Olyan emblematikus előadások plakátjait találjuk itt a múltból, mint az István a király (z. Szörényi Levente, sz. Bródy János, k. Novák Ferenc, 1983), a Magyar Elektra (k. Novák Ferenc, z. Rossa László, 1984) vagy a Kőműves Kelemen (z. Szörényi Levente, sz. Bródy János, k. Novák Ferenc, 1992). A jelentős mozgóképgyűjteményben korszakmeghatározó alkotások felvételeit lelhetjük fel, mint a kezdetekből Seregi László és Sásdi László Reggel a táborban (z. Barta Gábor, 1953) című műve, a Honvéd Táncszínház időszakából többek között a Kőműves Kelemen, a Szekérbölcső (k. Horváth Zsófia, z. Gombai Tamás, 1998), a Fekete gyöngyök (r. Novák Eszter, z. Rossa László, k. Foltin Jolán, Horváth Zsófia, Orza Calin, Demarcsek György, Diószegi László, Zsuráfszky Zoltán, 2000), vagy a Ki népei vagytok… I-II. (r.  Foltin Jolán, z. Kiss Ferenc, k. Béres Anikó, Hortobágyi Gyöngyvér, Horváth Zsófia, Ertl Péter, Gombai Szabolcs, Lengyel Szabolcs, Makovinyi Tibor, Végső Miklós, 2003, 2005). Az archívum eredeti dokumentumaival megkerülhetetlen forrásgyűjtemény a Honvéd Művészegyüttes különböző korszakainak, alkotóinak és alkotásainak tánctörténeti kutatásához.

Kapcsolódó fájlok