Jeruzsálemben fejleszti filmtervét Kis Hajni
Kis Hajnit beválogatták a Jerusalem Sam Spiegel Film Lab-be, ahol az időskori gondozásról szóló Ich bin Marika című filmtervét fejlesztheti.
Kis Hajnit beválogatták a Jerusalem Sam Spiegel Film Lab-be, ahol az időskori gondozásról szóló Ich bin Marika című filmtervét fejlesztheti. A workshopra hat nemzetközi és hat izraeli alkotót hívtak meg.
A Jerusalem Sam Spiegel Film Lab 2011-es indulása óta a világ legígéretesebb tehetséggondozó helyévé vált, melynek keretében a fiatal alkotók fejleszthetik játékfilmjeiket.
Fennállásának első évtizedében számos játékfilmes projekt megvalósulásához járult hozzá, köztük Nemes-Jeles László Saul fia című Oscar-díjas filmjéhez, Antoneta Kusijanović Camera d'Or-díjasMurina című alkotásához és Nadav Lapid Ahed térde című filmjéhez, amely 2021-ben elnyerte a cannes-i filmfesztivál zsűrijének díját. 2019-ben Csuja László és Nemes Anna is részt vett a Film Labben a Szelíd című filmtervükkel, mellyel meg is nyerték a pitchversenyt, és idén Csuja is a pitchverseny zsűrije között volt - többek közt a többszörös Oscar-jelölt Alexander Rodnyansky ukrán rendező mellett.
Az idei JSSFL-re összesen tizenkét projektet válogattak be, melyek közül hat izraeli, hat pedig nemzetközi projekt, köztük Kis Hajni filmtervével. A Lab-re meghívásos úton lehetett jelentkezni. A felvétel három fordulós, a másodikban egy first draft-ot kérnek, az utolsóban pedig egy beszélgetés volt. A forgatókönyvet Hajni jelenleg egyedül írja, a projekt producere Berkes Juli, gyártója a Proton Cinema.
A nevezett filmterv az Ich bin Marika, melyet a Nemzeti Filmintézet legutóbbi döntésén nem támogatott, 2021 őszén viszont a Nipkow ösztöndíjprogram keretében Hajni Berlinben töltött három hónapot és itt fejlesztette a projektet. A forgatókönyv elkészültét itthon a FilmJUS Alapítvány, és a Magyar Művészeti Akadémia is támogatja.
Hajni korábban a Filmhunak is mesélt a filmtervéről. Az Ich bin Marika többek között eltérő kultúrák – Nyugat- és Kelet-Európa – találkozásáról, az ebből fakadó feszültségekről, és ezek leküzdéséről szól, főszereplői pedig idős emberek lesznek. Hajnit régóta foglalkoztatja az idős kor és az idősgondozás jelensége, nagy számban költöznek át Lengyelországból, Magyarországról és más Kelet-Közép-Európai országból középkorú, nehéz anyagi körülmények között élő nők Németországba, hogy náluk még idősebb embereket ápoljanak.
A JSSFL a Sam Spiegel Filmiskola égisze alatt működik, és annak új, Jeruzsálem központjában található épületeiben rendezik meg. A Lab a jeruzsálemi Sam Spiegel Nemzetközi Filmlabor, a Beracha Alapítvány, a Rothschild Alapítvány, a Jeruzsálemi Fejlesztési Hatóság, a Jeruzsálemi Filmalap, a Mifal HaPayis, a Kulturális és Sportminisztérium, a Factory 54, az Izraeli Külügyminisztérium és a Sam Spiegel Alapítvány támogatásával valósul meg.