Kacor Király bemutató a pécsi Bóbita Bábszínházban
Horváth Márk harmadéves ösztöndíjas második nagyszínpadi tervezői munkája került bemutatás a pécsi Bóbita Bábszínházban. A Kacor király című népmesét Varsányi Péter állította színpadra Horváth Márk tervező segítségével.
Hosszas előkészítő folyamat után bemutatásra került a pécsi Bóbita Bábszínház nagyszínpadán a Kacor király című népmese. Horváth Márk tervező és Varsányi Péter rendező körülbelül egy évvel ezelőtt kezdték el előkészíteni a produkciót. Kezdetben a rendezői elképzeléseknek megfelelő zenei listákat, valamint inspirációs táblákat állítottak össze, ami alapján Horváth Márk elkészítette az úgynevezett moodboardokat, melyekkel hozzávetőleg meghatározták az előadás kép világát (lsd. Kapcsolódó média anyagok galériáját).
A moodboard észítést követően a díszlet és a bábok formájának meghatárizása következett. Horváth Márk a rendezői koncepció mellé egy bábkoncepciót írt, melyben az alapvető konceptuális helyzeteket és megoldásokat állította párhuzamba, így egyértelmően végigkövethető volt a folyamat. Olyan kérdésekre kereste a választ, mint például: milyen egy kortárs népmese, hogyan kerül a macska ki a városból az erdőbe, miként tud az erdő különbözni a várostól, hogyan tud szervülni a macska az erdőlakók közé, miben különbözik a városi macska a vadon élő állatoktól.
A díszlet és bábkoncepció megalkotása után került sor a figurák megrajzolására, majd a bábfigurák oldal és szembőlnézeti képeinek árnyfigurákká való alakítására. Ugyanis az előadásban nagy szerepet játszik az árnyjáték, mint atmoszféraközvetítő, vagy éppen gondolat/álom közvetítő funkció. Mindemellett egy 10 diából álló diavetítés is mesél a macskák történetéről az előadáson belül, melyet valóban filmtekercsre előhívattak, és egy eredeti "tekerős" diavetítőn vetítenek ki a díszletben az előadás közben.
Az előtervefogadás és a tervelfogadás között a díszlet változott csak jelentősen, ugyanis anyagi források híján szükséges volt némiképp áttervezni a díszletet, hogy jelentős faanyagmennysigéet spóroljanak meg. A tervelfogadás után novembertől márciusig tartott a díszlet és a figurák gyártása, melyet a Bóbita Bábszínház saját bábkészítőműhelyében folytattak le.
Az előadás alkotói:
A magyar népmese alapján írta és rendezte: Varsányi Péter
Dramaturg: Hajós Zsuzsa
Tervező: Horváth Márk (MMA ösztöndíjas)
A bábokat és a díszletet készítették: Bódiné Kövecses Anna, Fekete Hajnalka, Nagy-Kovács Géza
Zeneszerző: Brandenburg Ádám
Játsszák: Arató Máté, Czéh Dániel, Matta Lóránt, Papp Melinda, Mag Eszter, Lenti Konrád Hunor
Az előadás adatlapján az alábbi linken tekinthetik meg: