Király lett a királydráma
Az önkormányzat refektóriumában, az egykori ciszterci szerzetesek étkezőjében szombaton este mutatták be Kovács Dániel Gábor történelmi királydrámáját.
Az önkormányzat refektóriumában, az egykori ciszterci szerzetesek étkezőjében szombaton este mutatták be Kovács Dániel Gábor történelmi királydrámáját. A rendező Kelemen Zoltán, aki narrátora is az előadásnak, minden jelenet előtt az ő hangja helyezi képbe a nézőt. Felolvasószínházi előadáson vagyunk, mindenki példánnyal a kezében játszik, ez azonban nem zavaró, sőt izgalmas, különösen azért, mert az előadás nem akarja elleplezni a műfajt, inkább néha finoman rá is erősít.
Arról nem beszélve, hogy a színészek azért nagyon is játszanak, csak néha éppen a vaskos szövegkönyv miatt nehezített pályán, magas sarkúban egy tálcányi teáskészlettel lépcsőn lejönni eleve nem egyszerű feladat, főleg, ha közben lapozni is kell. Minden stilizált, a díszlet csak egy asztal néhány székkel, jelmeze csak a királynak van néha, és a kellékesnek sem volt túl sok dolga, viszont amikor egy levélre vagy cigarettatárcára van szükség, egyszerűen belép a színre, és átadja azt a színésznek. Névtáblájáról mindenki leolvashatja, ő a kellékes; ugyanígy névtábla igazít útba a többi színre lépő esetében. Ez önmagában vicces, de a darab nincs híján a finom humornak amúgy sem.
Az előadás az utolsó magyar király, IV. Károly két visszatérési kísérletét dolgozza fel. Nem árulunk el nagy titkot, ha elmondjuk, a király számára Magyarország valóban az ígéret földje maradt, csak nem úgy, ahogyan képzelte. Az előadás a Weöres Sándor Színház és a Soproni Petőfi Színház koprodukciójában valósult meg. A nézők a két színház színészeivel legközelebb szeptember 11-én, Szombathelyen, a Püspöki Palotában találkozhatnak. IV. Károly száz éve a valóságban is itt találkozott a királypártiak vezetőivel.