LIBRO lámpakollekció tervezése a Viaplant részére
A Viaplant egy speciális, növényi összetételű kreatív anyag, amely nagyszerűen alkalmazható világítótestek létrehozására. A Viaplant Design Kft. megbízásából egy új, funkcionális lámpakollekcióra készítettem terveket.
A Viaplant Design Kft. (www.viaplant.com) tulajdonosával, Szakács Barnabással már régóta tervezzük egy új lámpakollekció létrehozását. Célkitűzésünk, hogy a lámpák a mindennapi életben jól használhatók legyenek, sokféle beállítási lehetőséggel rendelkezzenek, és maximálisan bemutassák e különleges anyag szépségét. A Viaplant anyag valódi növények felhasználásával készül. A borostyánhoz hasonlóan időkapszulába zárja a természet művészeti teljesítményét. Megőrzi a növények részleteit, színeit és textúráját, amelyek minden egyes darab esetében egyedi és utánozhatatlan mintázatot alkotnak.
A Viaplant korábbi modelljei statikus felépítésünknél fogva egy szűkebb felhasználási területen voltak alkalmazhatók, leginkább hangulatvilágítás céljára. A cég a termékkínálatát bővítve szeretne a funkcionális világítás irányába továbblépni. Az esztétikus növényi mintázatot megjelenítő hasáb alakú világítótesteket az egyik oldalon kibővítettük egy irányított fényt kibocsátó felülettel. Az irányított fény viszont magával hozta a dönthetőség, forgathatóság, valamint a rugalmas térbeli elhelyezhetőség igényét.
A formaterv kialakításakor mindvégig szem előtt tartottam a gyártástechnológiából adódó lehetőségeket. A Viaplant lemezek speciális előállítási módja miatt csak síklapokkal dolgozhatunk, melyek a hasábszerű, illetve poligonáris lámpatest kialakítást teszik lehetővé. A LIBRO lámpatest minimalisztikus hasáb formája egy tudatosan felvállalt döntés. A letisztult formával előtérbe helyezzük a felületen megjelenő fraktálszerű részletességgel bíró növényi struktúrákat, amelyek kiszámíthatatlan és véletlenszerű egymásra rétegződése az átszűrődő fényben egyedi vizuális élményt ad. A hasáb forma irányultságot ad a tárgynak, első ránézésre is értelmezhetővé teszi a fény irányát, a hosszanti élek mentén.
A designkaraktert a lehető legegyszerűbb geometriai alakzatok egymás közötti feszültsége, illetve a hasáb alakú világítótest instabil, de mégis egyensúlyi állapotot tükröző elforgatott, döntött térbeli pozíciója határozza meg. A világítótestek elülső felületén a fény egy kör alakú opálplexi ablakon lép ki, ami szinte szétfeszíti a lámpatest négyzetes keretét. A kör forma a lábazaton is visszaköszön, utalva a forgathatóságra, és kontrasztot teremtve a világítótest szögletes formájával. A hasáb alakú világítótest tömegközéppontjában, vízszintesen helyezkedik el a forgástengely, így az bármilyen elforgatott pozícióban egyensúlyi állapotban marad. A LIBRO lámpákban a hasáb alakú világítótest megdöntésével, szokatlan térbeli elhelyezésével hozzuk létre azt az érdekes kontrasztot, amellyel a tárgy az otthon vagy a közösségi tér fókuszpontjává válik.
A LIBRO lámpák vizuális hangsúly tekintetében visszafogott, de funkcionálisan annál jelentősebb eleme a fém lábazat. A lábazat formai kialakításánál is az alapvető geometriai formák használatára törekedtem, az asztalon vagy padló síkjában elhelyezkedő körlemez felületből párhuzamos szárak nyúlnak fel a forgáspontokig, amelyekkel a lábazat a világítótesthez csatlakozik. A lábszerkezet az asztali lámpánál és az állólámpánál egyirányú, a fali karnál két irányba történő forgatást tesz lehetővé. A lábazat minden típusnál fémlemezből készül, melynek vastagsága a lámpa méretével arányosan növekszik. A fémlemez lábazat érdekessége, hogy elölnézetből szinte láthatatlan, dimenzió nélküli, olyan hatást kelt, mintha a térben lebegő világító hasábot mindössze két szál fonal tartaná. Az oldalnézet felé fordulva fokozatosan rajzolódik ki a lábazat formája. A lemez lábazat önmagában állva instabil, csak a világítótest behelyezésével és CNC esztergálással kialakított csavarok rögzítése után képeznek merev egységet. A lábazat kialakításánál fontos szempont volt a testreszabhatóság. Lézervágással szénacél, rozsdamentes acél és sárgaréz anyagokból tervezzük a gyártását. Ezek utólagos lakkozásával, galvanikus színezésével a lehető legváltozatosabb enteriőrökhöz alkalmazhatóvá válik a lámpakollekció.