Hír

2021-02-08 13:22:00

Budapest

Magyar nemesi családok és a királyi trón

Számos magyar nemesi család közül épp a Hunyadiak kerültek a Magyar Királyság trónjára. Milyen előzményei lehettek ennek a történelem fordító eseménynek és hány nemesi család maradt a háttérben, panaszkodva a Hunyadiakat és a sorsot okolva azért, amiért nekik nem sikerült.

A Szilágyi és Hunyadi család sorsának összefonódása feltétlenül szükséges volt ahhoz, hogy Hunyadi Mátyásból király legyen és ez a família örökre beírja a nevét a magyar történelembe. Közben a háttérben ott állt a magyar nemesség színe-java, köztük Habsburg pártiak, az Erdélybe bezárkózók, törökkel üzletelők. A Garai-Cillei liga felháborodottan nézte ennek a családnak a lassú, de biztos felemelkedését. Garai Lászlóból és Cillei Ulrikból is király lehetett volna, de egyikük sem lett az. Összetett az ok, megmagyarázhatatlan, sorszerű, semmiképen nem csak a Hunyadiakon múlt. Ott volt mögötte a teljes magyar nemesség, de az egész magyar nép akarata. Nemzeti királyt akartak és lett nemzeti király. Az Árpádok után az egyetlen. Mintha egy üstökös világította volna meg az eget, nagyon rövid időre, hogy aztán soha többé ne térjen vissza ez az esély. 

A Szilágyi család összefüggő birtokokkal rendelkezett az ország észak-keleti térségében, Szilágyi Erzsébet apja is fontos pozíciókat töltött be, de azt azért ő sem gondolta volna, hogy az unokájából király lesz. Megelégedett azzal, amivel rendelkezett, gyönyörű birtokok, vadászatok, solymászat, példás család. Boldog és teljes életet élt, Istennek tetszőt.

A boldogság képességét tovább adta lányának, aki nagyon jól házasodott, szerelmi házasságot kötött, ez olyan erőt adott neki, ami egész életében kitartott. Nem véletlen, hogy ő szülte meg a királyt. Szilágyi Ezsébet figurája ezért a legfontosabb a trilógia harmadik és egyben utolsó drámájában.