film- és fotóművészet

Hír

2025-04-09 21:21:26

Punkt online fotográfiai folyóirat cikke az Embertársaink című kiállításról

Embertásaink kiállítás beszámoló a Punkt online fotográfiai magazinban

Kapcsolódó személyek:

A Képző- és Iparművészeti Szakgimnáziumban – intézményesült keretek között elsőként Magyarországon – 1913 óta működik fotográfus képzés, melynek alapítója Pécsi József fotóművész volt. Ám a Kisképző fotó szakosztálya nem pusztán régi jó híréből és patinájából él, hanem napjainkban is meghatározó résztvevője a hazai középfokú fotóoktatásnak. A szak időről-időre megmutatkozik a nyilvánosság előtt; ezúttal egy kisképzős kiállítássorozat részeként látható portré- és emberábrázolásra fókuszáló Embertársaink című kiállításuk a FSZEK Központi Könyvtárának Kiállító- és Tanulóterében.

A március 31-ig nyitva tartó tárlattal kapcsolatban Makáryné Fodor Éva szakosztályvezető elmondta a Punktnak, hogy mostani kiállításukat megelőzte a Kisképző Festő szakosztálya Módszertan, valamint a Kisképző Rajzverseny 2024/2025 című tárlatok. A jelenlegi, az elmúlt tíz év diákmunkáit reprezentáló Embertásaink anyag kitalálója a fotó szak oktatója, Molnár Zoltán volt, melyet kollégájával, Fejér Jánossal rendezett a FSZEK Baross utcai központi épületében.

Az egykori és jelenlegi kisképzős fotó szakos diákok Embertársaink kiállításán sok más mellett azt is izgalmas megfigyelni, hogy a munkák egyfelől mindazt a tudást és tapasztalatot visszatükrözik, amit a fotográfia médiuma közel két évszázados története során felhalmozott; másrészt a művésztanárok hathatós közreműködésével kibontakoztatott egyéni útkeresések is kézzel tapinthatóak. Az analóg, archaizáló és digitális képalkotó eljárásokat felvonultató tárlat egyformán megmutatja a portréfotográfia hagyományait konzekvensen tovább gondoló munkákat, valamint a kortárs médiumhasználatra és vizuális kifejezésmódra törekvő példákat is. Mindamellett fontos ezen a ponton azt is megjegyezni, hogy a kisképzős fotográfiák a médium legjobb hagyományainak megfelelően nem pusztán az ábrázolt emberek személyiségjegyeit, esetenként társadalmi státuszát tárják a néző elé, hanem a fotográfus és alanya kapcsolatát is. Ráadásul utóbbi nélkül aligha beszélhetnénk releváns portréfotográfiáról és emberábrázolásról. Molnár Zoltán végül így összegezte a Kisképző fotó szakosztályán folyó munka jelentőségét:

„Az elmúlt tíz évből válogatott képeknek a titka az alkotók személyisége, nyitottsága, a bennük lévő tapintat, az alázatos szeretet, a mások iránti tisztelet, a tanulni vágyás, a kíváncsiság, a megfigyelés, a megismerés képi lenyomatai.”

Szöveg: Kéri Gáspár

A kiállításon szereplő 60x50 cm-es portré fotográfiák (ezüst-zselatin kópiák) -papírnegatívra készült kontakt másolatok 1/1-es méretben.

https://punkt.hu/2025/03/12/embertarsaink-kiskepzosok-portrefotografiaibol-nyilt-kiallitas-budapeste

Kapcsolódó fájlok