Sümegi György „A nagy vihar - Művek, alkotók 1956 képtárából”
A forradalom legfontosabb eseményeit, helyszíneit, szereplőit és emlékét idéző alkotásai a korabeli plakátokkal és fotó-párhuzamokkal kiegészítve közel hozhatják a felnövekvő nemzedékekhez az 1956-os forradalom szellemiségét és hagyatékát.
Minden alkotó, képzőművész számára különleges, az idősebb nemzedék művészei számára pedig olykor katartikus eseményt jelent Sümegi György „A nagy vihar - Művek, alkotók 1956 képtárából” ( Balassi Kiadó Kft., 2022.) című, gazdagon illusztrált könyve, hiszen Magyarországon az 1956-os forradalom képzőművészetének mind a mai napig nincs állandó kiállítása, holott olyan jelentős alkotóművészek tették le a névjegyüket, mint Chagall, Kondor Béla, Szőny István, hogy csak néhányat említsünk a gazdag névsorból.
Az én pályázatom ugyan az ember, a közösség, illetőleg a társadalom modern kori kísértéseit és bűneit próbálja összegezni, de a számvetés a küzdelem szükségességére is utal, amely minden időkben alapvető kötelességünk. Ezen a ponton van tematikai kapcsolat az 1956 heroikus küzdelmét bemutató képzőművészeti alkotásokkal.
A könyv szerzője jegyzi „A velencei magyar pavilon” című könyvet is (szerzőtárs: Csete György, Magánkiadás, 1999.), amelynek alcíme - „Navigare necesse est” - ugyancsak a minden körülmények között kötelező küzdelem fontosságát hirdeti - miként egy korábbi rézkarsorozatom, amelynek ugyanezt a latin idézetet választottam címéül.