Esemény

2022-06-18 09:30:00

Budapest, Jurányi Inkubátorház

Színészi workshop Budapesten június 18-19-én

Előadóművészeti kurzus - Alapvető színészi eszköz a Mihail Csehov Technikából: Bevezetés a Pszichológiai Gesztus használatába Kétnapos, intenzív workshop: 2022. június 18-19, Jurányi Inkubátorház

Kinek szól a kurzus?

  • Professzionális színészeknek és színészhallgatóknak
  • Amatőr színészeknek, az előadóművészet módszerei iránt érdeklődőknek
  • Nem színészettel foglalkozó színházi szakembereknek, művészeknek (rendezők, írók, dramaturgok, tervezők)

Mit lehet tanulni, megtapasztalni?

A kétnapos kurzus során Mihail Csehov egyik, legkomplexebb színészi eszközének használatába kapnak betekintést a résztvevők és útmutatást kapnak, hogyan lehet a módszert felhasználni színészi képességeink fejlesztésére, illetve színházi vagy filmes munkafolyamatokban.

Amatőr vagy kevés tapasztalattal rendelkező, a színészi munka iránt érdeklődők konkrét módszert kapnak, mellyel könnyen és játékosan közelíthetik meg a karakterformálás, szerep- illetve szituációépítés folyamatait.

Professzionális színészek, előadóművészek, és színházi emberek megismerkedhetnek egy Európa szerte széles körben oktatott színházi látásmóddal, mely egyszerűen és praktikusan használható bármilyen előadóművészeti munkafolyamat során.

Általános információk

Időpont: 2022 június 18-19, szombat-vasárnap, 9.30-12.30 és 14.00-17.00. között

Téma: a Pszichológiai gesztus a szerepépítés szolgálatában – mint a szándékkal és kifejezési formával való munka, azaz egy “szerep lényege”.

Helyszín: Műhely Alapítvány, 1027 Budapest, Jurányi utca 1-3. B lépcsőház 4. Emelet

Részvételi díj: 24.000.Ft.-

Jelentkezés és információk: A ladderartcompany.workshops@gmail.com címre küldött emaillel lehet jelentkezni június 12-éig. Aki még nem vett részt a Létra Kulturális Egyesület által szervezett kurzuson, kérjük, pár mondatban írja le, milyen tapasztalattal rendelkezik az előadóművészet terén.

Kurzustartó: Marofka Mátyás (szakmai leírás lentebb).

A Mihail Csehov technikáról

Mihail Csehov – a drámaíró, A. P. Csehov unokaöccse – a 20. század egyik legkiemelkedőbb színésztanára és színésze volt. A modern színjátszás atyjának, Konsztanyin Sztanyiszlavszkijnak, saját bevallása szerint Csehov volt a legtehetségesebb tanítványa, aki mestere módszerének vívmányait és hiányosságait vette alapul, hogy létrehozza univerzális színésztechnikáját. Oroszországban, Angliában, Franciaországban, majd élete végén Hollywoodban tanította módszerét, amely a kreativitás feszabadításával és konkrét gyakorlati eszközökkel segíti az előadóművészeket a képzés, a tréningek, a próbák, és az előadások alatt.

Csehov gyakorlatai meglepően egyszerűek, élvezetesek, felszabadítóak, és praktikusak. Talán ezért is lehet, hogy a módszert világszerte tanítják és használják az akadémiai képzésekben, egyetemi oktatásban, professzionális munkában egyaránt. Az átfogó elméleti megközelítésen túl, a technika egy különösen hatékony, pszicho-fizikai eszköztárat tartalmaz, mely praktikus módszer a színész számára a különböző színházi műfajok, filmes, televíziós munkák során.

A képzelet és fizikalitás használatára építve, a Csehov Technika messze túlmutat a szűken értelmezett színészeten, így nagyon hatékony módszer más előadóművészeti munkákban is – mint pl. ének, hangszeres zene, tánc, vagy cirkusz.

A kurzus anyagának leírása – a Pszichológiai Gesztus

A Pszichológiai Gesztus Csehov leghíresebb, legösszetettebb, és leginkább félreértett színészi eszköze, mely a módszer több elemét is tartalmazza, és a technika referenciapontjává vált.

A Pszichológiai Gesztus segít megközelíteni egy szerepet az intellektuson túl. Összekapcsolva a fizikalitást és a képzeletet, a színész képes kreatívan, érzékenyen és egyszerűen felépíteni egy szerepet, akár egy adott pillanatra, akár egy egész előadásra vonatkoztatva.

A karakter pszichológiájára építve, a gyakorlatok segítségével fizikalizáljuk a szereplő vágyait, céljait, taktikáit. Ezt a fizikalitást felhasználva hozzuk létre a figura lényegét, a Pszichológiai Gesztust, mely egyszerre tartalmaz mozdulatot, érzést, és szándékot. Az így létrejött, egyedi eszköz felhasználható a szerep formálásához, illetve jelenetek, szövegek, vagy konkrét akciók eljátszásakor.

A kurzusvezetőről

Marofka Mátyás a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetemen diplomázott zenés színművész szakon, majd elvégezte a londoni The Royal Central School of Speech and Drama egyetem színésztanár-színésztréner mesterszakát, és a berlini Michael Chekhov International Academy hallgatója volt. A Létra Kulturális Egyesület művészeti vezetője, az MMA 3 éves művészeti ösztöndíjprogram ösztöndíjasa, Leandre Ribera világhírű katalán bohóc munkatársa. Színészként és rendezőként a nonverbális színházi műfajok, trénerként a pszicho-fizikai színésztréning módszerek felhasználási lehetőségeit kutatja, különös figyelmet fordítva Jerzy Grotowski és Mihail Csehov munkásságára.

További info:  www.matyasmarofka.com