Színésztréning és fizikai színházi műhelymunka - A Létra Kulturális Egyesület programja
A program egy több részből álló tréning laboratórium, amely során fiatal színésztrénerek 4 órás, intenzív kurzusok alatt egy-egy színészi, előadóművészeti készség, probléma vagy gyakorlati szempont vizsgálatával foglalkoznak. A műhelymunka alatt különböző fizikai színházi megközelítések segítségéve
Részletes információ
Időpont: 2018. December 27-28, mindkét nap 10-14 és 16-20 óra között. A két nap alatt 4 külön témájú de egybefüggő, 4 órás kurzus lesz.
Helyszín: Inspirál Cirkuszközpont, 1117, Budapest, Sopron út 19/A
Részvételi díj: a kurzusok ingyenesek. Minden résztvevő 1000 Ft/nap kedvezményes teremhasználati díjat fizet a helyszínen, az Inspirál Cirkuszközpontnak.
Jelentkezés: mivel a program létszáma limitált, jelentkezni emailben lehet a letrakulturalisegyesulet@gmail.com címen. Aki még nem vett részt a Létra Kulturális Egyesület szervezésébén tartott kurzuson, kérjük pár mondatban írja le milyen tapasztalattal rendelkezik a színészet, előadóművészet terén.
Program
- Csapatépítés, csoportdinamika és bizalom
A négy óra folyamán a különböző testudatot fejlesztő fizikai gyakorlatok mellett ritmus és csapatépítő feladatokkal foglalkozunk majd. A gyakorlatok során egyfajta nyitottság és érzékenység alakul ki a kreatív lelki impulzusok fizikális kifejeződésére, melyek meghatározzák a résztvő kapcsolatát a térrel, továbbá nem verbális válaszokra, reakciókra inspirálják a gyakorlatban résztvevő többi társát. A training alatt arra próbálunk fókuszálni, hogy a belső érzelmeink ritmusa, hogyan befolyásolja külső tevékenységünk ritmusát, mozgásunkat, és mindez hogyan formálja a csoport közös munkáját és dinamikáját.
Kurzusvezető: Levko Esztella
- Élettelen partner – a kellék
A kurzuson a színész és a kellék kapcsolatát vizsgáljuk: mitől válik egy tárgy önálló történettel bíró, aktív színpadi partnerré? A résztvevőkkel együtt keressük azokat a fizikai gyakorlatokat, amelyek ezt az átalakulást tréningezik.
Kurzusvezető: Cortés Sebastian
- Idő és tér kapcsolata
A műhelymunka során a Viewpoints technikára támaszkodva olyan improvizációs
gyakorlatokkal kísérletezünk, melyeket a tér és idő szerint szétválasztható nézőpontok
szerveznek egységbe. A kurzus kulcsszavai az intenzív figyelem, a kontroll és kontroll
elengedésének kapcsolata, a jelenlévő tér és idő más perspektívába helyezése.
Kurzusvezető: Kozma Gábor Viktor
- A színpadi tér használata a csoportmunkában
Ezen a kurzuson a színészi térhasználatot, mint drámai kifejezőeszközt vizsgáljuk. Csoportos gyakorlatok során azzal kísérletezünk, hogy a tudatosabb térhasználat és megosztott figyelem hogyan képes hatással lenni a színpadi eseményekre és jelenlétünkre.
Kurzusvezető: Marofka Mátyás
A kurzusvezetőkről
Levko Esztella - színész, oktató, doktorandusz
Tanulmányait a Rose Bruford College of Performance Art (London), valamint a Moszkvai Állami Filmművészeti Egyetemen (VGIK, Moszkva) végezte. Jelentősebb színházi munkái: OPT Gardzienice (Lengyelország), Compagnia Pippo Delbono (Olaszország), Compagnie Philippe Geny (Franciaország), ViaNegativa (Szlovénia), Temesvári Csíky Gergely Színház (Románia). Jelenleg Budapesten és Teheránban él, ahol a PhD kutatását folytatja.
Cortés Sebastián – koreográfus, rendező
A Színház- és Filmművészeti Egyetem koreográfus szakán végzett; színházi alkotóként és mozgáspedagógusként figyelme a mozgásról, mint színpadi kifejezőeszközről a fizikai színészképzési- és tréning-módszerek felé fordult, doktori disszertációját is ezekből a megközelítésekből írta. www.sebastiancortes.hu
Kozma Gábor Viktor - szabadúszó színész, színésztréner, doktorandusz
Egyetemi tanulmányait a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetemen végezte. Jelenleg az egyetem Doktori Iskolájának hallgatója, kutatásában a különböző pszichofizikai színésztréning módszereket vizsgálja. Az International Suzuki Company of Toga tagja, az MMA 2018-2021 Ösztöndíjprogram ösztöndíjasa. www.gaborviktorkozma.com
Marofka Mátyás – színész, színésztréner
A budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetemen diplomázott zenés színművész szakon, majd elvégezte a londoni The Royal Central School of Speech and Drama egyetem színésztanár-színésztréner mesterszakát. A Létra Kulturális Egyesület művészeti vezetője. Színészként a nonverbális színházi műfajok, trénerként a pszicho-fizikai színésztréning módszerek felhasználási lehetőségeit kutatja.
A program támogatói: Inspirál Cirkuszközpont, Nemzeti Kulturális Alap.