Együtt kerekebb!
2022-03-20 10:33:39
Hogyan lehet közösséget teremteni elszigetelt emberekből, hozzájárulni, hogy a társadalom teljes jogú tagjának érezzék magukat? Erre próbál megoldást nyújtani a pécsi PTE PEAC Rolling Basket kosárlabda csapat.
A kerekesszékes kosárlabdát 1946-ban, háborús veteránok rehabilitációját segítendő találták ki az Egyesült Királyságban és az USA-ban. Szabályrendszere szinte megegyezik a kosárlabdáéval: öt fős csapatok játszanak egymás ellen négyszer tíz perces időtartamban, a pálya, a labda, a gyűrű méretei is azonosak. Épek is űzhetik a sportágat, a mozgássérültség eltérő fokai okán pedig egy sajátos pontrendszert alkalmaznak, amellyel csapatszinten kiegyenlíthetőek a különbségek.
A PTE PEAC Rolling Basket kerekesszékes kosárlabda csapat 2018 májusában alakult, és a 2019/2020-as magyar bajnokságban már szerepeltek is. Azonban itt nem csak az eredmény a fontos: „Együtt kerekebb!” – állítja a szlogenjük. Az alapítók ugyanis azzal a nem titkolt céllal verbuválták a játékosokat, hogy a csapatsporton keresztül lehetőséget nyújtsanak a kirekesztődéssel veszélyeztetett sérült embereknek a közösségbe járás élményének, az összetartozás erejének és a másokért vállalt felelősség érzésének megtapasztalására.
Együtt kerekebb!.pdf
A témában készített rövidfilmem
A témában készített rövidfilmem 2.
Elemző cikkem, és további fotóim a témban
Könyvtárbusz, ami mindent visz
2022-03-20 10:56:35
A pécsi, megyei feladatokat is ellátó Csorba Győző Könyvtárnak 283 településen vannak olvasói. Ezek többségében könyvtár működik, a legkisebb, zömmel zsákfalvakban pedig a könyvtárbuszos szolgáltatás kínál jó alternatívát. A könyvtár két mozgó járműve több ezer dokumentummal, nyomtatási és internetezési lehetőséggel várja az olvasókat, akik emellett a pécsi Tudásközpont milliós állományából is kérhetnek könyveket.
A könyvtárbusz projektek célja (2010, 2014) a hátrányos helyzetű térségek könyvtári ellátása. A buszok kéthetente jutnak el egy-egy faluba, ahol másfél órán át tartózkodnak. Olyan helyeket is felkeresnek, ahol sokszor már a kisbolt és kocsma is bezárt. A mozgókönyvtár látogatottsága településenként eltérő. Van, ahol a másfél órás szolgáltatási idő éppen arra elég, hogy mindenki kivehesse a választott műveket, máshol esetleg csak két rendszeres vendég van, de ők több ember helyett is olvasnak. A polgármesteren és a kontaktszemély lelkesedésén is sok múlik: az utóbbi nem csak az áram és mosdó biztosításában segít, de figyelmezteti a feledékeny olvasókat a könyvtár érkezésére, vagy akár kölcsönöz is azoknak, akik épp nem érnek rá felkeresni a kamiont.
A könyveknél azonban többet is visz a könyvtárosból és sofőrből álló kompánia: segítenek informatikai problémák megoldásában, álláshirdetésre való jelentkezésben, és a busz nem egyszer játszóházként is szolgál. Az olvasókat névről ismerik, a beszélgetések mindennapi problémáikról és örömeikről, a családtagok hogylétéről is szólnak. Ehhez a munkához nem elég a szakmai felkészültség, egy jó adag, az emberekre való nyitottságot is feltételez.
Fotósorozatomat az 1-es buszról készítettem. Már a járgányon töltött első néhány alkalom alatt rá kellett jönnöm, hogy szülővárosom közvetlen környezetét is csak igen felületesen ismerem. A húsz buszos nap alatt bepillanthattam az olvasók ügyes-bajos dolgaiba, eszmét cserélhettem velük receptekről és zenékről ugyanúgy, mint az élet nagy dolgairól. Fontos találkozásokat, jó beszélgetéseket, történeteket kaptam a projekttől, és egy olyan Baranya megyét ismertem meg, ami eddig rejtve volt számomra.
Könyvtárbusz.pdf
Leírás, képaláírások a sorozathoz
Kenyérbél, túró és esztétika
2022-03-20 11:21:17
Vastag falai rejtekében, csendes félhomályban újult meg a pécsi Szent Péter és Szent Pál Székesegyház. Az arra sétáló szemfülesebb városlakók olykor elcsíphettek egy-egy mozzanatot a 2018 óta tartó munkálatokból, de a többség talán nem is tudott róla, hogy milyen sürgés-forgás törte meg a templom csendjét. Az 1009-es alapítású székesegyház ötven év után került újra a mesteremberek kezei közé.
A 2021 nyaráig tartó felújítás minden épületrészt és számos szakterületet érintett: korszerűsítették az elavult fűtési rendszert, berendezéseket újítottak fel, villanyt szereltek, tisztítási és festőrestaurálási munkák zajlottak az épület teljes területén.
Alábbi sorozatom a festőrestaurálás mozzanatait mutatja be.
Restaurálás.pdf
A teljes sorozat megtekinthető a linken
A felkelő nap házai
2022-03-20 12:01:39
Az alternatív energiaforrás olyan természeti jelenség, amelyből energia nyerhető ki, folyamatosan vagy ismétlődően rendelkezésre áll, és jelentősebb emberi beavatkozás nélkül is újratermelődik. Alkalmazása nem rombolja a környezetet – nem okoz üvegházhatást, nem szennyezi a levegőt vagy a vizet, így összhangban áll a fenntartható fejlődés elvével. Sorozatomat olyan épületekről - ún. passzív házakról - készítettem, amelyek megújuló energiaforrásokat hasznosítanak, ezáltal jelentős energia-megtakarítást érnek el. Mivel általában modern építészeti megoldásokat vonultatnak fel, fenntarthatóságuk mellett esztétikai élményt is nyújtanak.
Felkelő nap.pdf
Digitális tanulópálya
2023-03-23 20:37:54
A koronavírus okozta járványhelyzet miatt március közepétől egy „fejesugrással” távoktatás lépett életbe az országban. Míg az egyetemen előrehozták az egy hetes tavaszi szünetet, hogy az oktatók valamennyire felkészülhessenek az új helyzetre, az általános és középiskolák esetében még ennyi idő sem adódott az oktatást segítő online platformok és lehetőségek megismerésére. Nem is ment zökkenőmentesen a digitális átállás – a helyzet tanároktól, diákoktól, szülőktől egyaránt nagy türelmet és energiabefektetést követelt meg.
Mikor már biztos lehettem benne, hogy jelenlétemmel nem veszélyeztetek senkit, kicsit körbenéztem: hogyan vették az akadályt a környezetemben? A következő képriport bemutatja a helyzet szülte vidám, vagy olykor stresszes pillanatokat; kreatív megoldásokat; történeteket összetartásról. Jártam kisgyerekes tanár házaspárnál, digitális bébiszitternél, értelmileg akadályozott kislánynál, és nagyon szegény körülmények között élő fiúnál.
Digitális tanulópálya.pdf
Harmóniában a természettel - A Nyimi Öko Közösség
2023-03-23 20:45:31
2010-ben egy maroknyi, az életén radikálisan változtatni kívánó ember a siófoki járás egy háromszáz lelkes községét, Nyimet választotta új élőhelyéül. Két évre rá megvásároltak a falu határában egy huszonhat hektáros leromlott állapotú mezőgazdasági területet, amit Öko-rétnek neveztek el. Erőfeszítéseik eredményeként az egykori kizsigerelt szántó egy része lassanként természetes rétté és erdővé alakul vissza, egy részét pedig ökológiai szempontok szerint művelik, és leendő életterükké alakítják. A közösség tizennégy tagja a természetes folyamatok, körforgások részének tekinti magát, megfigyel és megismer, mielőtt beavatkozna. Vegyszermentesen gazdálkodnak, természetbarát technológiákat alkalmaznak építészetükben és hulladékkezelésükben, és takarékoskodnak a természeti erőforrásokkal. Az egymástól elidegenedett, egészségtelenül túlfogyasztó, a természetet és az emberi lelket egyaránt kizsigerelő világban ők egy összetartó közösségben képzelik el jövőjüket. Önellátó, hosszú távon is fenntartható, jobbító terveiket a gyakorlatban is megvalósító életre tesznek kísérletet.
Harmóniában a természettel.pdf