Hír

2023-12-14 14:22:00

Nagykunság - Vajdaság kun települései

1. RÉSZBESZÁMOLÓ az MMA 2023-2026 évekre szóló Művészeti Ösztöndíjprogram tudományos tevékenység egyeztetett megvalósítási munkatervhez

A konferenciáink, valamint a tervező- alkotó táboraink elsődleges szempontja volt, hogy a 17-19-ik századi párnacsup, a 19-20. századi szűcsök és szűrkészítők munkáinak motívumait új funkciójukba, azok jellegzetességeit megtartva terveztük újra, építjük be a 21. századi ember mindennapi életébe.

Idén 3. alkalommal került megrendezésre a törökszentmiklósi Kézműves Örökség Egyesület áltat megszervezett konferenciával egybekötött tervező- és alkotó tábor Kunhegyesen, mely a tavalyi évben Kisújszálláson megtartottnak volt a folytatása. Mind két tábor tematikája a nagykunsági szűcshímzések feldolgozásának lehetőségeire épült, külön szedve előző évben a kisbunda egyszínű, fekete selyemmel hímzett ornamentikáját, az ideiben a színes szűcshímzésektől. A költségvetés és a résztvevők létszáma is szabott volt, nem tudott mindenki a vajdaságból átutazni hozzánk. A kossuthfalvi Ady Endre Művelődési Központ vezetőjével, Tímár Gabriellával gondolkodtunk a megoldáson, majd megszerveztük. A Magyarországon tartott 2 szűcstábor anyagát sűrítettük bele egy 6 napos programba.

A tábor első napján nyílt a magyarországi táborokban megtervezett, majd otthon elkészített kézimunkákat bemutató kiállítás, aminek fő látványossága a divatbemutató, ami az idei évben Magyar Kézműves Remek címet elnyerő, kunhímes kollekció egy részét vonultatta fel. Az Ady Endre Művelődési Központ elnöke, Tímár Gabriella köszöntötte elsőként a megjelent vendégeket és hímzőket, majd Kormányos Katona Gyöngyi, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet megbízott igazgatónője beszélt a hagyományos hímző művészet Vajdaságban történő ápolásának és továbbörökítésének jelentőségéről, melyre a jelenlévők figyelmét hívta fel és egyben megköszönte a munkájukat. A kiállítást én nyitottam meg. Beszédemben röviden összefoglaltam a KÖE munkáját, közvetítő és értékmentő szerepét a nagykunsági és vajdasági kun települések civil szervezetei és kézművesei között. Fontosnak tartottam hangsúlyt fektetni a közös munkánk eredményeként elnyert Magyar Kézműves Remek címre, mely olyan díj, aminek elnyeréséhez követelmény a nemzeti kultúrát őrző, egyéni értéket képviselők hagyományhűsége, a termékek eredetisége, kiváló minősége, és nem utolsó sorban a jövőbeli turisztikai felhasználása. A rendezvénynek a bácskossuthfalvi Emlékház adott helyet, ahol a kiállítás a helyieknek a tábor ideje alatt volt megtekinthető.

A bácskossuthfalvi tábor, szeptember 18-23-ig tartott, az Ady Endre Művelődési Központ adott helyet. A jól felszerelt intézményben nem csak a  foglalkozások megtartására volt lehetőség, de az étkezést és szállást is ott tudták biztosítani a Nagykunságról érkező vendégeknek. A „táborlakók” a nagykunsági fekete és színes szűcshímzés ornamentikáját dolgozzák fel. A rendezvény második- harmadik napja a tervezésről szólt, a minták megalkotásán volt a fő hangsúly. A tábor nem titkolt célja az is volt, hogy a  délvidéki asszonyok mintaszerkesztő képességét fejlesszük. Merjenek egy-egy mintát megbontani, az adott felületre új kompozícióként megrajzolni, úgy, hogy a hímzésre jellemző jellegzetességek megmaradjanak. A Vajdaságban ennek még nincs hagyománya. Az oktatói szerepet a nagykunságtól érkezett hímzők közül Szentpéteriné Lévai Mária és Pápai Istvánné vállalták magukra és adták tovább az addig megszerzett tudásukat és tapasztalataikat. A hét végére rengeteg terv született, szebbnél szebbek: lakástextilek, ruházati kiegészítők, ruhák, ajándéktárgyak majdani díszeként fognak megjelenni a megrajzolt szűcs minták. Az utolsó napokban már volt, aki a megvalósítás fázisába ért: előkerült a drukkoló anyag, a vászon a tű és a fonal. A hét folyamán a jövő évi táborunkba is engedtünk egy kis betekintést. Az egyik téma, a nagykunsági vert csipke lesz majd, aminek készítését mutatta be Szőke Zsigmondné.

           Kunhegyes testvértelepülése a délvidéki Bácsfeketehegy, így azért is, és mert a tagjaink között vannak a településen élők is, a KÖE Kunhímző Kun Közössége abban a megtiszteltetésben részesült, hogy meghívást kapott egy egyházi ünnepségen való kiállítás megrendezésére. A szálakat most Szentpéteriné Lévai Mária fogta össze (én csak csendben nyüzsögtem a távolban).

2023.10.14-én szentelték a Szerbiai Református Keresztyén Egyház új püspökét, Harangozó Lászlót a vajdasági Bácsfeketehegyen, aminek kísérő rendezvénye, az új püspök szertartásra meghívott vendégek megvendégelése. Az állófogadás a sportcsarnokban került megrendezésre ahova előző este háttér dekorációnak felállítottuk, berendeztük a kiállítást. A kiállítás anyaga a KÖE Kunhímző Kun Közösségének tagjainak munkáiból állt (kun-, szűcs-, szűrhímzések), kisebb részben a nagykunsági, nagyobb részben a vajdaságiak alkotásai voltak láthatóak.

A püspök szentelése felemelő ünnepség volt. Hálásak vagyunk a meghívásért és a részvételi lehetőségért, de ennél nagyobb boldogság volt látni, átélni azt, amikor a feketicsi asszonyok büszkén álltak a kiállítás előtt, beszéltek a munkáikról a nagykunsági hímzésekről az alkotás öröméről, rólunk, a Közösségről. Ilyenkor szeretek hátra vonulni, és csak figyelni… Mérhetetlen büszkeség és boldogság önti el ilyenkor a szívemet, lelkemet. Az ember Lyánya ezekért a pillanatokért csinálja a „munkáját”, ami nem is munka, hanem hivatás, hitvallás…

Az, hogy sikerült Magyarország elnökasszonyával, Novák Katalinnal pár mondatot váltani, a közösség ajándékát átadni, az is jó érzéssel öntött el, de az, hogy mindenki a kiállítás gyűrűjében fotózkodott, adott interjút, hogy ez által hatalmas láthatóságot adtunk a munkánknak, mindennél többet ér… Ez a munkánk gyümölcse…

A boldogság és a hála határtalan volt.

Végezetül, de nem utolsó sorban, hatalmas örömmel és büszkeséggel számolhatok be arról is, hogy a Kustán Melinda textiltervező iparművész által megálmodott, a Magyar Nemzeti Színház, úgynevezett: függöny projektjében a Kunhímző Közösségünk tagjai is részt vesznek. Négy évvel ezelőtt keresett meg és beszéltünk először, az akkor még a tervezés folyamatában lévő munkáról. Mára már beindult a gépezet, és a precíz logisztika alapján indulnak útra az előhímzett hatalmas, bordó bársonytekercsek a történelmi Magyarország területén élő hímzőkhöz, hogy mindenki, a vállalt, Melinda által megálmodott és megtervezett életfa lombokat, saját monogramjukkal ellátva, kihímezhesse, ezzel maradandót alkotva az utókor számára… Igen, nem csak esztétikus lesz és szemet gyönyörködtető, de ezek az asszonyok, maradandót alkotva, „behímzik magukat a történelembe”…

Maga a függöny felülete 162 m2 területű, melyre gépi hímzéssel készült a vezető motívum, az életfa, melynek törzsét a honfoglalás kori művészet remekei – a Rakamaz-strázsadombi, a Tarcalon, Rétközberencs határában, stb. megtalált – tarsolylemezek díszítményei ihlették, lombozatát pedig a Kárpát-medence területén fellelhető 60 néprajzi tájegység motívumkincsének feldolgozásai alkotják, melyek kihímzésében nagy szerepet vállaltak a közösségünk tagjai is.

Az első olyan bársony tekercs, amin az a minta található, amit tagunk hímez, nemrég érkezett a szerbiai Horgosról a szintén szerbiai Kishegyesre, ahol Major Márta láthat hozzá, az általa vállat két tájegység (Dráva-mente és a hódmezővásárhelyi) ornamentikájának kihímzéséhez. A nagy munka édesanyukája segítségével készül. A Kustán Melinda által létrehozott monumentális alkotás kis részletével most betekintést kínálok a közös munkából…

            2023.12.02-án "Így gondoltuk újra kunul" címmel tartottuk meg az I. tervező és alkotó táborunkban létrejött, Tankó Judit ruhatervező iparművész és a Kézműves Örökség Egyesület, Kunhímző Közösségének kunhímes kollekciójának divatbemutatóját Kunhegyesen. Helyszínül az Ilosvai Művelődési Központ szolgált.

            A tervezett Mintafüzet II. részének 90%-a kész. A divatbemutató képei, az ahhoz fűzött  gondolatok beleszerkesztése van hátra. 2024. januárjában kerül nyomdába.