Hír

2022-12-11 03:28:00

Izrael

A gulyás, a homok és a tenger fesztivál - Két világ találkozása

2022.október.13-án került először megrendezésre Izraelben a Szdot Jam kibucban található Szenes Hanna múzeumban a  על הגולאש, החול והים - A gulyás, a homok és a tenger fesztivál

Szervezői a magyar nyelven, Izraelből működő Izraelinfo Alapítvány, az országba érkező magyar ajkúak kultúrájának, hagyományainak megőrzésére és archiválására Cfaton működő Magyar Nyelvterületről Származó Zsidóság Emlékmúzeuma, valamint a készáriai tengerpart mentén található Szenes Hanna Múzeum.

Az esemény a Szenes Hanna Múzeum látogatásával, a róla szóló film megtekintésével indult, majd ezt követően kerekasztalok melletti előadások, magyar nyelvű alkotókkal és fordítókkal folytatott beszélgetések, valamint Bea Bar Kallos fotográfiái, Fenyves Gabriella festményei várta a közönséget a Szdot Jam kibucban, Szenes Hanna legutolsó otthonában létrehozott múzeumban.

Szenes Hanna ,,Azon tizenhét magyar zsidó egyike volt, akiket az akkori brit fennhatóság alatt álló Palesztinában az angol hadsereg arra képezett ki, hogy ejtőernyővel Jugoszláviába ledobva megkíséreljék valamilyen módon megakadályozni a magyar zsidók akkor már küszöbön álló deportálását. Szenest a magyar határnál letartóztatták, bebörtönözték és brutálisan megkínozták, de ő ennek ellenére nem volt hajlandó elárulni küldetése részleteit. Golyó általi halálra ítélték és az ítéletet végre is hajtották. Izraelben nemzeti hősként tisztelik, utcákat neveztek el róla, naplója, versei széles körben ismertek.’’ (Wikipédia)

Az eseményre közel 200-an látogattak ki többek között az Izraelinfó és a cfati múzeum köre, a magyar családból származó de magyarul már nem nagyon értő izraeliek, és a helyi kibuc tagok.

„Családi hagyományok a szépirodalmi és a történelmi alkotások szolgálatában” című pódiumbeszélgetés témája a könyvkiadás volt, Ron Lustig és a Magyar Nyelvterületről Származó Zsidóság Emlékmúzeuma meghívására prof. Ruth Landau, Tova Korczyn és prof. Ilana Rosen arról értekeztek, hogyan használták fel a családi hagyományok, az emlékek és a sokszor traumatikus emlékezések forrásait szépirodalmi és történelmi kutatásaikban.

„A kétnyelvű kreativitás nehézségei” című kerekasztal beszélgetésen Frank Péter, Barukh, dr. Kónya Judit, Silló Sándor, Sáfrán István, Szalai Anna magyar nyelvű alkotók, és fordítók a magyar–héber kétnyelvűség nehézségeit, vicces oldalait mutatták be. 

Az esemény folyamán Fenyves Gabriella és Götz Johanna képzőművészek: „Két világ találkozása” című interaktív installációja is megtekinthető volt.

https://izraelinfo.com/2022/10/18/mintha-igazan-otthon-lett-volna-izraelben/