Hír

2021-04-21 16:14:00

Szeged

A Móra Ferenc Múzeum pitykegombjai

Válogatás a szegedi Móra Ferenc Múzeum anyagából

Az 1883-ban megalapított Móra Ferenc Múzeum a több mint 1,2 millió nyilvántartott műtárgyat magába foglaló közgyűjteményével az ország legnagyobb megyei hatókörű városi múzeumainak egyike. Igen gazdag régészeti, természettudományi, néprajzi, képzőművészeti, numizmatikai, történeti gyűjteménnyel rendelkezik.

A néprajzi gyűjteményében található pitykegombok sokfélék és ritka, figyelemre méltó típusokat is tartalmaznak. Emellett az is igen kedvező, hogy ezek a pitykegombok több mint 100 évvel ezelőtt kerültek a gyűjteménybe, így a múzeumban használatos nyilvántartási adatok is adnak olyan hasznos információkat, amelyekkel más közgyűjteményekben ritkán, vagy egyáltalán nem találkozunk.

Az itt található gombsorok többsége hitelesen mutatja, hogy ebben a térségben milyen pitykegomb típusok voltak használatban, és azt is, hogy egy gombsorban hány darab pityke jelent meg. Rendkívül izgalmas, ahogyan az itt élő cigányság által használt hajfüzérekben, nyakékekben, hajdíszekben is megjelennek a pitykék, nem beszélve az impozáns vajdagombokról.

A kutatás során kiderült, hogy a Szeged közelében lévő Törökbecsén is készültek különleges pitykegombok, amelyeket gyakran használtak a térségben. Természetesen, vannak olyan pityketípusok is a gyűjteményben, amelyek nagy valószínűséggel távolabbi vidéken készültek, de a kereskedelem segítségével Szegedre is eljutottak.

A Móra Ferenc Múzeum gyűjteménye változatossága, gazdagsága miatt igen tanulságos kutatásom szempontjából. Ezúton is köszönöm Dr. Bárkányi Ildikó általános igazgatóhelyettes, néprajzkutató, főmuzeológus segítségét!

A fotókat Kiss Tanne István készítette.