Hír

2022-08-17 15:40:00

Budapest

A Paradigma Ariadné tervezett kiállítást a Közlekedési Múzeum számára

Térbeli kollázsokon elevenednek meg Budapest meg nem épült városvíziói

A Meg nem épült Budapest olyan víziókat és terveket mutat be Budapest elmúlt 150 évéből, amelyek az adott korban a várostervező szakma által komolyan megfontolandó fejlesztési irányokat jelentettek Budapest számára. A kiállításon látható részletes és szerteágazó anyaga hűen mutatja be, hogy egy város az a mindig egymással versengő víziók terepe. Minden korban, párhuzamos, nagyívű fejlődési irányok tervezése van folyamatban városházák eldugott termeiben, építészirodák asztalain, amelyekből gyakran csak keveset érzékel a városlakó. És bár több tucat tervről van szó, de végül csak egy-egy jut el a megvalósulásig és az is gyakran csak részleteiben jön létre. Ez a város természete. 

A kiállítás tervezőiként a létrejött és az elvetett tervek párhuzamosságának ilyen típusú keveredéséhez kerestünk egy ábrázolási technikát, amely élményszerűvé is tudja tenni a kiállítás kurátorai által összegyűjtött víziók egy-egy darabját. Olyan technikával akartuk ábrázolni a meg nem épült Budapestet, amely a ma divatos fotórealisztikus renderekkel szemben nem kecsegteti a nézőt a valóság illúziójával. Erre pedig tökéletes az építészeti kollázs, amely a világháború után vált elterjed ábrázolás technikává és amely bizonyos korokban művészi igényességű látványterveket eredményezett az építészetben. 

A technika lényege, hogy különböző fotók, így különböző hangulatok, színek és formák kollázsaként jön létre a látványterv. Az ebből eredő komponált töredezettségnek köszönhetően a kollázsokról leolvasható, hogy víziót ábrázolnak és közlik egyértelműen, hogy ezek a tervek ebben a formájukban sosem léteztek. Éppen ezért tökéletes eszközök voltak arra, hogy installáció léptékűre nagyítva gazdagítsák és élményszerűvé tegyék a létrejött kiállítást. Az installációk a kiállításon bemutatott 12 projektből hármat emelnek ki. Vágó József építész városálmát a Tabán megújítására, a csak terven létezett Szocialista Realista stílusú Népstadion metróállomás belső tereit és a Duna, valamint az Országház alá tervezett közúti alagút Alkotmány utcai torkolatát.

Koncepció: Vitézy Dávid, Zsuppán András 
Kurátor: Zsuppán András 
Kiállításszervezés: Uhl Gabriella 
Szakmai felelősök: Dományi Bálint, Domonkos Csaba, Édes Balázs, Péterffy-Cserháti Katalin, Uhl Gabriella, Zima Richárd, Zsigmond Gábor 
Szöveggondozás: Zsuppán András 
Kiállítás tervezés: Paradigma Ariadné 
Grafikai tervezés: Paradigma Ariadné 
Kiállításépítés: Erdexx Hungary Kft., Gravus Kft., Smiló László 
Nyomda: Budapest Nyomda