A révkomáromi Duna Menti Múzeum pitykés öltözetei
Sokféle pitykegomb, sokféle formában
A felvidéki múzeumok közül több is őriz a gyűjteményében ezüst, alpakka, réz és ón pitykegombokat. Gyakori, hogy a kiállításaikban is helyet kapnak ezek a műtárgyak. A Vág-Garam mentén több település viseletében is találunk szép pitykéseket, sőt, az sem ritka, hogy egy személy öltözetének több darabján is díszelegnek egyszerre más és más formájú, méretű, különböző típusú pitykegombok. A férfi és a női öltözeteken egyaránt megjelennek a pitykék. Ezen túl Komárom térségében is láthatunk példát arra, milyen sokféle módon helyezhették el a pitykegombokat a viseleteken, amikor nem csak gombolásra használva, hanem díszként is funcionáltak.
A Duna Menti Múzeum gyűjteményének öltözetein a különböző gombtípusokra és a pitykék elhelyezésének módjaira is szemléletes példákat látunk. A viseletek díszességét tovább fokozza a zsinórozások gazdagsága, a magas minőségű bársony, selyem, posztó ruhaanyagok és a hímzések, hímzett szalagok, csipkék, prémek is emelik a látványt. Ezek szépen megfigyelhetőek az izsai kiskabáton, a martosi völegényi kiskabáton, az izsai liptyőn, a martosi kacin.
A paraszti viseletdarabok mellett egy szekeresgazda komplett öltözetét is volt szerencsénk vizsgálni és egy kabátot, amely ugyancsak egy szekeresgazda ruházatának része volt. Jól látható, hogy a szekeregazdák viseletein mennyiségben és minőségben is rangosabb gombok szerepelnek. Ez természetesen társadalmi rangjukat is jól mutatta.
Köszönjük a baráti fogadtatást és a kutatás segítését Gaál Idának, Virág Lászlónak és Kelemen Istvánnak!
A fotókat Baranczó Benedek készítette.