Absztrakt vs Konkrét
Belvárosi művészek absztrakt és konkrét művei tekinthetők meg a Nádor Galériában
A Belvárosi Művészek Társasága felkérte a BMT tagjait az Absztrakt vs Konkrét című novemberi kiállításon való részvételre. A gazdag és témájában nagyon változatos anyag nagy közönség előtt került bemutatásra.
Kovács Péter Balázs, Munkácsy díjas festőművész, a BMT elnökének a kiállításra való felkérése kezdeményezte a csoportos kiállítás létrejöttét és egyben tükrözte a későbbi eredményt: ”A kortárs vizuális művészetekben állandóan jelen van az elvont, elméleti, gondolkodtató absztrakt megjelenítési forma. Igazából nem törődik a valósággal a természeti formákkal, szabadon szárnyal mindenféle gátlás nélkül. Azért itt is megtalálhatjuk a szerkezet, a kompozíció, a geometria lényegét az arányok, egyensúlyok szabályát, harmóniáját ill. diszharmóniáját. A természetben létező alakzatot, konkrétumot nem ábrázol, a művész fantáziája, gesztusa, formavilága, technikai felkészültsége irányítja. Fontos a színek, a vonalak, motívumok, a formák játéka önálló léte, egymásra hatása. Keresi a végtelen lehetőségek egyik megoldását. Elutasítja a tradicionális figurális hozzáállást. A művészeti világban szinte állandó egymásmellettiség és/vagy ellentét van az absztrakt és a konkrét figuratív ábrázolás között. A egyszerűbbnek tűnő absztrakt megjelenítés olykor trendibbnek, irányadóbbnak, korszerűbbnek tűnhet. Igaz, ennek a kifejezési módnak művészi szabadsága kötetlenebb, szabadabb.
A tradicionálisabb tényleges, kézzelfogható világot a konkrétabb ábrázolást sok művész műveli mesteri fokon. A hagyományos ábrázolás utáni vonzalom egyfajta alázat, tisztelet a klasszikus művészeti hagyományos valóság iránt. Sokak számára fontos az érthetőség, az érzékelhetőség és annak könnyebbsége. A tényleges ábrázolásnak is természetesen fokozatai vannak, a fotórealizmustól a kitalált alkati-egyéni megoldásokig. Az átmenet végtelen. Két művészeti világ és probléma megoldás, a szakmai, az emberi alkat akár egy művész munkásságán belül is változást, ellentmondást okozhat. Ez egy belső harc, küzdelem, hogy végül melyik mód kerekedik felül, ill. kompromisszum is lehetséges. Az egymásrahatások igen nagyok, mégis dönteni kell. Néha sajnos az izlés és a divat diktatúrája is közrejátszik a művészi magatartásban.”