Hír

2022-09-30 11:09:00

Cleveland, Ohio, USA

Az Egyesült Magyar Egyletek szervezésében a clevelandi magyarok a Kossuth szobor felállításának 120. évfordulóját ünnepelték.

2022. szeptember 17-én, az Egyesült Magyar Egyletek szervezésében a clevelandi magyarok a Kossuth szobor felállításának 120. évfordulóját ünnepelték. Az ünnepség díszvendége Hollós Máté, a szobrász dédunokája Budapestről, valamint a Deininger család, 1848-as honvéd clevelandi leszármazottai voltak.

Kossuth Lajos 1849 nyarán hagyta el Magyarországot és az Oszmán Birodalomban fogságba került, ahonnan amerikai közvetítéssel szabadult. 1851-ben indult el az USA-ba, ahol két évig járt körúton. Dr. Hermann Róbert főtanácsos, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnokának tudományos helyettese szerint „Olyan nagy lelkesedéssel fogadták Kossuth Lajost a tengerentúlon, ahogy korábban egyetlen külföldi államférfit sem”. Kossuth Lajos volt a második külföldi, akit az amerikai kongresszus képviselőháza hivatalosan fogadott és aki beszédet mondhatott.

Kossuth Lajos és mintegy ezer katonája tekinthető a XIX. század első politikai emigráns csoportjának. Többségük az USA-ba hajózott, míg másokat a victoriai aranyláz Ausztráliába vonzott. Kossuth miatt az amerikaiak is neveztek el utcákat, tereket, városokat, megyéket magyarul vagy illettek magyar vonatkozású névvel. Később ezeket azonban megváltoztatták.

A clevelandi magyarok 1902-ben, Kossuth clevelandi látogatásának 50. évfordulóján szobrot emeltek emlékére. 1902 szeptemberében, a szobor állításakor 60 000 ember állt a szobor körül, közülük 16 500 magyar. Hat olyan honvéd leplezte le a szobrot, akik 1848-ban harcoltak a magyar szabadságért Kossuth Lajos zászlaja alatt. Perczel Lajos, James Barnett amerikai tábornok, Charles P. Salen, a közmunkák igazgatója és Ch. F. Thwing, az egyetem igazgatója tartott beszédet. Az ünnepségen részt vett a város polgármestere, Tom L. Johnson és Ohio állam kormányzója, George K. Nash is. Tudhatjuk meg a Vasárnapi Újság 1902. november 2-i számából. (forrás: http://keptar.oszk.hu/html/kepoldal/index.phtml?id=066618)

2022. szeptember 17-én, az Egyesült Magyar Egyletek szervezésében a clevelandi magyarok a Kossuth szobor felállításának 120. évfordulóját ünnepelték. Az ünnepség díszvendége Hollós Máté, a szobrász dédunokája Budapestről, valamint a Deininger család, 1848-as honvéd clevelandi leszármazottai voltak.

„Elődeink 120 évvel ezelőtt egy gondolatot valósítottak meg. Hogy szobrot emeljenek Kossuth Lajosnak. De nem is akárhogy. Képzeljék el, hogy 1902-ben alig volt telefon és mégis sikerült nemcsak áprilisban elindítani egy gyűjtést, hanem szeptember végén már átutazott és állt a helyén a szobor. Öt hónap alatt. És ez a szobor ma is áll és felettünk mutatja az együttműködés felé az utat. Ez a szobor, amit ma ünnepelünk, ez a szobor nem él, csupán csak holt anyag. De a szobrok általában közös képződmények, amelyeket a művész nem magának, hanem mások számára készít. Elképzelésük és ihletük általában közös értékrendszereken és hagyományokon alapszik. Közösségi együttértést kell kovácsolni, politikai megegyezéseket serkenteni a szobor elhelyezését illetően, aztán adománygyűjtést kell megépítésükhöz rendezni, amely mutatja konkrétan a közösségben rejlő támogatást. Egy cél mögé összpontosulnak az emberek, összehozza a közösséget a szobor felállítása. Legyen ez a szobor és az összetartozás, ami felállítását jellemezte, legyen ez útmutatónk most is és a jövőben is. Isten bennünket úgy segéljen!” – mondta Szentkirályi Endre, az Egyesült Magyar Egyeltek elnöke.

Hollós Máté, a szobrászművész dédunokája avatta be a közönséget a szobor elkészítésének történetébe: „Tóth Andrást, a dédapámat felkérték a clevelandi magyarok arra, hogy ezt a szobrot elkészítse, akkor először is megjelölték, hogy milyen szobor legyen. Ismerték az ő sok Kossuth szobra közül a nagyszalontait. Annak a Kossuth szobornak a másolatát rendelték meg. De ez nem úgy másolat, hogy egyszerűen az öntőüzemben csináltak egy másikat, hanem ezt Tóth András saját kezűleg készítette ezt a másolatot. A dolog nem ért itt véget. Ugyanis a magyarok, akik itt szervezték ezt és akiket önök nyilván vagy valós vagy szellemi felmenőikként tartanak számon, ők azzal az igénnyel, javaslattal álltak elő, hogy magyar földön álljon ez a szobor. Perczel Lajos, a Kossuth Szoborbizottság elnöke és Csutoros Elek, a Meghívóbizottság elnöke írtak a Magyar Vármegyék – 64 volt akkor – alispánjainak és kérték, hogy onnan, az ő területükről, vármegyéjükből magyar földet küldjenek, hogy magyar földön állhasson ez a szobor… Végül összeállt a 64 vármegye földje, amelyet dédanyám saját kezűleg varrt nemezti színű zacskókba csomagolta és így 64 kilogramm magyar föld érkezett a talapzat alá.”

Főtiszteletű Dr. Krasznai Csaba püspök úr, a First Hungarian Reformed Church of Cleveland, Ohio lelkipásztora, tiszteletbeli konzul és két lelkészkollégája áldotta meg a szobrot.

Az ünnepségen közreműködtek a clevelandi cserkészek. A himnuszok, énekek és tánc után elhangzott Kányádi Sándor „A clevelandi Kossuth szobor” c. verse is, amelyet a költő az 1979-es látogatása után írt.

Forrás: Bocskai Rádió: https://www.bocskairadio.org/a-clevelandi-kossuth-szobor-felavatasanak-120-evforduloja-unnepseg-az-eme-szervezeseben/

Fotók forrása: https://www.facebook.com/UHS.EME