Hír

2023-06-27 15:10:00

Cleveland, Ohio, USA - Magyarország, Erdély

Az idén ötven éves Clevelandi Cserkész Regös Csoport Kárpát-medencei körútja

2023. június 23-tól háromhetes Kárpát-medencei turnén vesz részt az idén 50 éves Regös Táncegyüttes. Az első hetet Magyarországon, a Nógrád vármegyei Kazáron, palóc közösségben töltik. Azután Erdélybe, Székelyföldre és a Gyimesbe utaznak, végül ellátogatnak a moldvai csángókhoz is.

A II. világháború utáni két hullám (döntően 1945-ben és 1947-1948-ban) menekültjei jelentősen különböztek egymástól. Ebben az időszakban, az Amerikai Egyesült Államokba kb. 21-26 ezer, Kanadába közel 15 ezer, Ausztráliába ugyancsak 15 ezer körüli volt a politikai menekült és kivándorló magyarok száma.

A negyvenötösök fő célja Magyarország felszabadítása, a régi társadalmi pozíciójuk visszaállítása volt. Továbbá társadalmilag is lenézték az „öregamerikásokat”, ezért nem csatlakoztak a régi magyar szervezetekhez, egyesületekhez, nem integrálódtak az amerikai magyar társadalomba. A „dípík” más rétegei, mint például az értelmiségiek, politikával nem foglalkozó, kulturális, hagyományőrző és társadalmi szervezeteket hoztak létre.  Ezek közül egy a mai napig az amerikai és kanadai magyarok magyar etnikai identitásának kialakításában, megőrzésében, továbbá ezen identitás kifejezésében, megélésében az egyik legjelentősebb szerepet játssza. Ez a Bodnár Gábor által, először Teleki Pál Cserkész Munkaközösség néven alapított, majd Magyar Cserkészszövetség és a rendszerváltás után Külföldi Magyar Cserkészszövetségként, napjainkban is működő szervezet.

Az USA-ban Cleveland-ben szervezték meg az első cserkészcsapatot, 1951-ben. Az alapítókban hamar megfogalmazódott, hogy olyan fiatalokra van szükség, akik a magyar kultúrát, hagyományokat, művészetet tanulmányozzák, művelik, ezért 50 évvel ezelőtt, 1973-ban megalakult a cserkész fiatalokból álló néptánccsoport.

A clevelandi Regös Táncegyüttes tagjai kizárólag az aktív cserkészek köréből kerülnek ki. Tehát 14 évesek elmúltak, nemcsak folyékonyan beszélnek magyarul, hanem írniuk és olvasniuk is kell tudni, továbbá aktívan részt kell venniük cserkészcsapatuk tevékenységében. A táncegyüttes az elmúlt évtizedekben többek között Michigan, New York, New Jersey államokban (USA), Ontario, Quebec tartományokban (Kanada), Magyarországon és Erdélyben is fellépett. Az idén áprilisban megrendezett, Észak-Amerika-szerte nívós New Brunswick-i Pontozó néptánc-fesztiválon az együttes férfi szólótánc aranyminősítést, csoportban pedig két kiemelkedő aranyminősítést érdemelt ki.

2023. június 23-tól háromhetes Kárpát-medencei turnén vesz részt a Regös Táncegyüttes. Az első hetet Magyarországon, a Nógrád vármegyei Kazáron, palóc közösségben töltik. Azután Erdélybe, Székelyföldre és a Gyimesbe utaznak, végül ellátogatnak a moldvai csángókhoz is. A regös körút célja, hogy a diaszpórában született és nevelkedett fiatalok egy kicsit belelássanak az ottélő emberek mindennapjaiba, felfedezzék az ottani tájak szépségeit. A legfontosabb az, hogy első kézből ismerkedjenek meg a meglátogatott régiók népdalaival, táncaival, helyi viseleteivel, szokásaival, kézműves hagyományaival. Az út során létrejövő személyes tapasztalatok, kapcsolódások várhatóan megerősítik a regöscserkészek elhivatottságát, gazdagítják tudásukat, ami által a clevelandi magyar közösség is színesedik, fejlődik.” – mondta el Pigniczky Eszter körútvezető, cserkészcsapattiszt a clevelandi Bocskai Rádiónak adott interjújában.

Felhasznált irodalom:

Bába Szilvia [2015]: Az óperenciás tengeren túl. Magyar identitás a diaszpórában. Kárpát-haza könyvek. Nemzetstratégiai Kutatóintézet – Méry Ratio Kiadó, Budapest, 306 old.

https://www.bocskairadio.org/csapatmunka-lelkesedes-fiatalos-energia-a-clevelandi-regos-tancegyuttes-nagy-tervei/

Fotók forrása:

https://www.facebook.com/eva.bocsi

https://www.facebook.com/eszti.pigniczky/posts/pfbid02pbEz6jemgkY9RLEdkfBJ2ztPXiWsbJkEaRRc32wVsWQD6iE2SjGiWez7fmLpAMXpl