Az Iparterv-jelenség nyomában - KONFERENCIA
Ötven éve rendezték meg a magyarországi művészeti színtér kánonformáló esemény-sorozatát, az Iparterv I. (1968) és Iparterv II. (1969) kiállítást. Az évforduló kapcsán a Ludwig Múzeum "Az Iparterv-jelenség nyomában" címmel konferenciát és kerekasztal beszélgetést szervez.
A konferencián Doboviczki Attila, a Magyar Művészeti Akadémi ösztöndíjasa is előadást tart. Előadásának címe:
A Pécsi Műhely kapcsolata az Iparterv-generációval - archívumprezentáció
A tervezett előadás rezüméje:
A Pécsi Műhely tagjai nem voltak résztvevői az Iparterv kiállításoknak. Ekkor érnek véget számukra a főiskolás évek, s ezt az időszakot tekinthetjük a csoport kialakulásában a kezdeti időszaknak. Mégis, a tagokat a hetvenes évektől igen szoros szakmai kapcsolatok fűzik az Iparterv kiállítások egyes résztvevőihez, az Iparterv által fémjelzett művészeti színtérhez.
Az előadás során egy olyan kapcsolatháló felvázolására teszek kísérletet, ahol az egyes csomópontokat korabeli dokumentumok segítségével igyekszem kialakítani, s ahol ezeket a csomópontokat az Iparterv kiállítások szereplői jelölik ki. Katalógusok, eseményfotók, kiállítások szervezési dokumentumai, állambiztonsági jelentések.
Olyan események, olyan mikrotörténetek sejlenek fel ezeken a dokumentumokon keresztül, mint tbk. a bonyhádi zománc alkotótelep (1968-73), egy 1970-es képsorozat budapesti művészek - pécsi látogatásáról, Galántai György balatonboglári műterme (1970-73), a zágrábi xerox kiállítás (1973), a tihanyi szemiotikai konferencia (1974), a szövegek/texts kiállítás (1973) az Ungarische Kunst ‘74 Oldenburgban rendezett kiállítás, az expozíció kiállítás (1976), Dieter Honisch Neue Kunst aus Ungarn c. 1977-es tanulmánya, ill. ehhez kapcsolódó pécsi látogatása, a Sárkányok c. művészeti program a pécsi Ifjúsági Házban (1977), az Ungersk Konst 1905-1980 göteborgi kiállítás katalógusa, Hajas Tibor levele ugyanebből az évből, vagy éppen Hegyi Lóránd kontextualizáló szövege az 1980-as Pécsi Műhely kiállítási katalógusból.
Az előadás természetszerűleg felvillant személyes-, élettörténeti mozzanatokat, viszonyokat is, melyek során ismert művészeti színterek, események, s a kor politikuma egyaránt megjelenik.
----
Ludwig Múzeum, Budapest
2019. március 23., 10-18h
részletes program:
https://www.ludwigmuseum.hu/en/programme/conference-pursuit-iparterv-phenomenon
kép: Az 1974-ben, Oldenburgban megrendezett "Magyar művészet" c. kiállítás katalógusának borítója.