építőművészet, művészetelmélet
Esemény
2024-10-10 00:00:00
FUGA : : Budapesti Építészeti Központ
Bőhm Viktor építészete – kiállítás és könyvbemutató. A miskolci modernizmustól New Yorkig
Lovra Éva: A miskolci modernizmustól New Yorkig. Bőhm Viktor építészete (ÉKÁE, 2003)
Bőhm Viktor (1900–1981) az építészet és a pszichológia kapcsolata vizsgálatának egyik korai úttörője volt. 1969-ben, az Egyesült Államokban jelent meg kötete a témában, Cubes and Man: A Psychological View of Architecture, amelynek előszavát Richard Neutra írta és Szent-Györgyi Albert is méltatta a kötetet. Bőhm már az 1920-as évek végén elhozta modernizmust a Miskolc építészeti színterére, amikor még az országban újdonságnak számított a formavilág és az eszme. Egyike volt azon kevés építésznek, akik a modern szellemében, eszköztárát használva alkottak Miskolcon, a városban, amely az Osztrák-Magyar Monarchia után átvette Kassa regionális központ szerepét. Bőhm 1939-ben emigrált, de 1931 és 1939 között jelentős számú, a megrendelői igényeket kielégítő, egyedi kialakítású épületet tervezett Miskolcon és Miskolctapolcán, majd Amerikában teljesedett ki a karrierje. Aktívan publikált, hirdette a modern építészet esztétikai és funkcionális elveit. Bőhm az amerikai és magyar közéletben is aktívan részt vett, 1980-ban Budapesten a Magyar Építőművészek Szövetségében tartott előadást az építészet és a pszichológia kapcsolatáról, utoljára életében.
A kiállítás és a kötet a szerző, Dr. Lovra Éva többéves kutatói munkájának eredménye, amit Magyarországon és az Amerikai Egyesült Államokban végzett.
A munka célja Bőhm Viktor még ma is álló épületeinek felkutatása, munkásságának bemutatása és elhelyezése a magyar építészettörténetben a magyar modernizmus elméletének és történetének kontextusában.
A Fuga : : Budapesti Építészeti Központban nyílt kiállítást és a kötete Dr. Klein Rudolf méltatta.
A felvétel itt megtekinthető: https://youtu.be/iIUxoc0SWtM?si=VuE5UQAQ5rHE77Zd