Borbély Jolán születési évfordulója
93 évvel ezelőtt ezen a napon, május 21.-én született Borbély Jolán (1928-2018) etnográfus, pedagógus
Az ELTE BTK magyar-muzeológia-néprajz szakos tanulmányaival párhuzamosan, a Muharay Elemér által vezetett Népművelődési Intézet külső munkatársaként harminc éven át részt vett egy olyan kutatócsoport munkájában, amely a közel teljes magyar nyelvterület néptánc és népzene hagyományainak tervszerű feltárását és gyűjtését tűzte ki céljául.
Az Andrásfalvy Bertalan, Lányi Ágoston, Maácz László, Martin György, Pesovár Ernő, Pesovár Ferenc és Borbély Jolán alkotta kutatócsoport a feltérképezett anyagot 1955-től kezdődően szisztematikusan rögzítette, majd publikációkon, pedagógiai és tudománynépszerűsítő módszereken keresztül terjesztette.
Kezdetben az addig szinte teljesen ismeretlen Dráva-menti horvát parasztfalvak kutatása lett az egyik fő szakterülete. 1972-től már a kézműves osztályt irányította a Népművelési Intézetben. Erdélyben, Kallós Zoltán mellett számos textíliát és viseletet gyűjtött, így ismerkedett meg olyan kézműves technikákkal is, amelyek művelése lassan kezdett a feledés homályába veszni. Hímzés mintalapok címmel 36 kézműves kultúráról jelent meg kiadvány Borbély Jolán gondozásában, ebből több, mint 20 korábban ismeretlen volt Magyarországon.
Az ő nevéhez kötődik az idén 48 éves Élő Népművészet - Országos Népművészeti Kiállítás elindítása is.
Az eredeti bejegyzés megtalálható: itt.