Esemény

2021-07-23 08:23:00

Veszprém Jezsuita Templom

Buxtehude: Membra Jesu Nostri

Az Orlando Énekegyüttes és a Budapest Bach Consort koncertje a Veszprémi Régizenei Napokon.

Műsor:

H. Schütz (1585-1672): O bone Jesu, fili Mariae
D. Buxtehude (1637-1707): Herr, wenn ich nur dich hab
D. Buxtehude (1637-1707): Klaglied
D. Buxtehude (1637-1707): Membra Jesu Nostri

Közreműködik:
Kalafszky Adriána - szoprán
Acsai Zita - szoprán
Balogh Eszter - alt
Varga-Tóth Attila - tenor
Borka Ákos - basszus

Budapest Bach Consort
művészeti vezető: Szokos Augustin

vezényel: Vikman Pál

Dietrich Buxtehude (1637-1707) MEMBRA JESU NOSTRI (szó szerint ‘Jézus testrészei’) c. művét 1680-ban alkotta meg. A mű hét kantátából áll, mindegyik a szenvedő Jézus egy-egy testrészéhez címezve. Az első kantáta "Ad pedes" Jézus szögekkel átvert lábaihoz szól, majd mintha a kereszt alatt állva tekintetünket lassan felemelve Jézus szemébe néznénk, egymást követik a Jézus térdei (Ad genua), kezei (Ad manus), átszúrt oldala (Ad latus), mellkasa (Ad pectus), szíve (Ad cor), s végül arca (Ad faciem).
A tételek szólisták által énekelt szövege az eredetileg Szent Bernátnak (1090-1153) tulajdonított középkori himnuszból, a Salve Mundi Salutere-ból (‘Üdvözlégy, Világ Megváltója’) valók. Valószínűbb, hogy első strófáit egy évszázaddal később Leuveni Arnulf (c. 1200 - c. 1250) írta, s a középkor folyamán többen is megtoldották egy-két strófával. A himnusz a középkorban Európa-szerte, így Magyarországon is rendkívül népszerű volt (egy modern változata a ‘Jézus, világ megváltója’ kezdetű nagyheti népénekünk), terjedését Krisztus öt sebének kultusza is segítette.
A szenvedéstörténetet később a barokk kor emelte ismét a művészet központi témájává.

Az ORLANDO énekegyüttest húsz évvel ezelőtt, nyolc egykori gimnáziumi énekes társával közösen, VIKMAN PÁL alapította, aki ma is az együttes művészeti vezetője. Repertoárjuk gerincét 14‒16. századi zeneszerzők egyházi vokálpolifonikus művei alkotják. A néhány évvel ezelőtt 16 főre bővült együttes - alkalmanként hangszeres zenészekkel kiegészülve - immár későbbi, elsősorban barokk, de akár kortárs szerzők műveit tűzi műsorára. Önálló hangversenyeiken a zeneművek előadásán túl értő kommentár segít a hallgatónak eligazodni a stílus, a kor és a zene történéseinek folyamatában.

A BUDAPEST BACH CONSORT-ot SZOKOS AUGUSTIN alapította 2009-ben kiemelkedően tehetséges ifjú zenészekből. Az együttes alapításakor Szokos Augustin mindössze 17 éves volt, s így a legifjabb, a régizenére szakosodott karmester Magyarországon. Azóta a Budapest Bach Consort számos nagysikerű koncertet adott hazánkban és külföldön egyaránt. Az együttes repertoárjának fókuszában a 17-18. századi barokk zene áll, de alkalmanként játsszák későbbi korok zenéit is. A nagyzenekari kompozíciók mellett kamarazenei darabokat is gyakran műsorukra tűznek. 2010 ősze fontos fordulópont volt az együttes történetében: a modern hangszereket ekkor cserélték korhű kópia-hangszerekre.