Hír

2021-11-10 11:18:00

www.punkt.hu

Drégely Imre-Haid Attila-Herendi Péter-Molnár Zoltán: Kalligráfia című kiállítás ajánlója a Punkt.hu oldalon

A Kvartér Fotóművészeti csoport - Drégely Imre, Haid Attila, Herendi Péter, Molnár Zoltán fotográfus - negyedik közös kiállításának publikációi.

A ma embere alapvetően kétféleképpen igazodik el a látható világban: vizuális jeleket értelmez, és/vagy verbális jeleket olvas. Ki-ki próbát tehet, s eldöntheti, ő maga a képek és a szövegek egymásmellettiségében először a képi jeleket próbálja-e megfejteni, s aztán olvassa a hozzátartozó információkat, vagy ellenkezőleg: kibetűzi a szöveget, s annak ismeretében értelmezi csak a képet. A többség az írott jelek hordozta üzenetekben ismeri ki magát biztonságosabban, de akadhat olyan is, aki fordítva, a képekből olvas jobban. A jelenség számos tudományág kutatási területe és a fotóművészetben is megdöbbentő alkotásokat inspirált.

A Kvartér Fotóművészeti csoport - Drégely Imre, Haid Attila, Herendi Péter, Molnár Zoltán fotográfus - negyedik közös kiállításának célja a kép és szöveg egymáshoz való viszonyulása mellett a napjainkban egyre inkább háttérbe szoruló kézírás-szépírás sajátosságainak, illetve ennek fotográfiai megfeleltetéseinek vizsgálata, valamint olyan képek létrehozása, amelyben a képi és a nyelvi jelek egyenrangú módon, egymást kiegészítve, esetleg ellentmondásban jelennek meg.

Megtekinthető: 2021. november 13-ig; nyitva: kedd - szombat 14 -18 h 

Art9 Galéria 1092 Budapest, Ráday u. 47.  web: www.art9.hu

A kiállítás publikáció:

https://punkt.hu/2021/11/09/valogatas-a-kvarter-fotomuveszeti-csoport-kalligrafia-cimu-kiallitasanak-kepeibol/

https://tiszatajonline.hu/?p=142187

Részlet Nagy Zopán költő, fotográfus megnyitó beszédéből:

Képográfiák és Ideogrammák nyomán

(A Kvartér Fotóművészeti Csoport: Drégely Imre, Haid Attila, Herendi Péter, Molnár Zoltán: Kalligráfia című kiállítása, Art9 Galéria, Budapest, 2021. 11. 02. – 11. 13.)

Fraktál, firka, embléma, fragment, kotta, enigma – ü!

Kép-írások, írás-képek, kép(telen) jelek, fotográfiai eljárások, szinte fiktív, deformatív (de finomítva informatív) kivetülések, én-vetítő vetületek, ám, főleg egyéni és egyedi meglátások együtt- és különállását vizsgálhatjuk a kiválasztott térben.

A Nagy Kalligráfia egy-egy fia: kvázi-kalligrafikus fotográfus!

Vonalak, hullámok minden irányban. Vesszők, hurkok, horgok, mondhatni ékezetek, minden szinten… Karcolások, törések, hirtelen megállítottnak tűnő kezdetek. Új és időtlen bekezdések… Test nélkül, forma nélkül, alak nélkül, körvonal nélkül, szimmetria nélkül, középpont nélkül, konkrétumok felidézése nélkül. Az egyszerűsítés, az egységesítés, az általánosítás szembeötlő rendezettsége, megszokása nélkül. Se nem egyszerű, se nem komplikált, se nem lecsupaszított. Mindinkább érzékeny! Első ránézésre: mintha minden szét lenne szórva…

Álmodja Henri Michaux, a különös belga költő, író, festőművész, a leíró pedig tovább szövi, formálja, maszatolja, egyengeti, csupaszítja, analizálja: szétbontja és újra-illeszti a megközelítés-formulákat, és a szenzibilis szenzorokon túli gesztusok által újabb tartalmak, üresség-asszociációk, szellemi vákuumok rajzolódnak ki- és be…

A felületi rezgések rés-tereket nyitnak, a belső tér-nyelések pedig további (felsejlő, áthasadó, még-belsőbb, leginkább láthatatlan) utak felé áramlanak. Szemcsék sercegése, lelki kémia kipárolgása, fotográfiai, (képző)művészeti feljegyzések az új-archaikus kalligráfia jegyében…

Kvart(t)ér… Nekik 4! Intenzív alkotói négyes! Nekem 8-7-6… A hatékony az ellen-hatásra hatás-vadászik, ám (lövés által): másképpen hat, mintha hatást gyakorolna… Az ellen-hatékony át-hat a (minden?) hatóra. Nem hatja meg, ám latens rá-hatása kétségeken kívüli (maradandó) hatás…

A levedlett, lenyúzott emulzió-, fixír- és papír-rétegek, a festék-szerű nyomat-kérgek átexponálódnak, beivódnak, és különböző minőségekben, mint modern (non-post) pergamenek újra-hívódnak, rejtett tartalmakat is hordoznak…

Fény-év, nap-óra, bőr-perc, vér-erezet ezred-másodperc, retina-villanás, én-idő vedlések, ön-reflexiók, ritmikák, elmozdulás-töredékek, mikroszkopikus idő-ráncok, fókuszálás, külön-állás, körök, spirálok, kerekekbe tört körforgások…