Esemény
2021-12-04 16:30:00
Budapesti Történeti Múzeum / Vármúzeum (1014 Budapest, Szent György tér 2.)
Égi harmóniák
Purcell, Schütz, Johnson, Humphryes, Campion és Piccinini művei Kalafszky Adriána szoprán és Kónya István lantművész előadásában
A 14. századtól a 17. század végéig a lantot Európában - az énekhang után - a hangszerek között a legnagyobb elismerés övezte. Sokáig a „hangszerek királynőjének” nevezték. A kor legnépszerűbb és egyben legjelentősebb instrumentuma volt, ami nemcsak szólójátékra volt alkalmas, az ének kíséretére is a legideálisabb partnernek bizonyult, és a reneszánsz korban a kamarazene, a házimuzsikálás fő hangszerévé vált. A lanttal kísért szólóének tradíciója egészen az ókorig nyúlik vissza. A Zsoltárok Könyvében több helyen olvashatjuk, hogy „Dicsérjük az Urat énekszóval, lanttal, hárfával, dobbal és citerával”. A középkortól folyamatos a lant használata az énekek kíséretére. A műsorban felcsendülnek 14. századtól lejegyzett énekek, kódexekben fennmaradt művek, reneszánsz és barokk kori szakrális dalok, áriák. Az ún. bel canto (szép éneklés) kezdetei a 17. század gazdagon díszített szólódalaiig nyúlnak vissza. A bel canto lényege a hang mozgékonyságán, kiegyenlítettségén és a hangzás szépségén alapul megtartva a hangszín természetességét.
Kalafszky Adriána szoprán a budapesti Zeneakadémián oratórium- és dalének művész mesterdiplomát szerzett, majd posztgraduális tanulmányokat folytatott a Lipcsei Egyetem régizene tanszékén historikus ének szakon. 2018-ban egy trimesztert töltött Kanadában Nancy Argenta tanítványaként. Fellépett a Pacific Baroque Festival-on és a Victoria Baroque Players szólistájaként. Az Ariadné Consort és a Budapest Bach Consort szólistája. 2014-től a Vashegyi György vezette Purcell Kórussal és Orfeo Zenekarral rendszeresen fellép a hazai koncerttermekben és külföldi fesztiválokon.
Kónya István lantművész 1989 és 1994 között a Hágai Királyi Konzervatórium (Hollandia) barokk tanszakán tanult Toyohiko Satoh-nál reneszánsz- és barokklanton, valamint arciliuton és chitarronén. Az első magyar lantművész, aki lantdiplomával rendelkezik. Kamarazenei diplomáját 1996-ban ugyanott szerezte. Szólistaként, kísérőként és különböző zenekarok tagjaként Európa és Amerika számos országában koncertezik. 1993 óta rendszeresen tanít lantot hazai régizene kurzusokon. A Szombathelyi Régi Zene Nyári Akadémia, a Győri Nemzetközi Lant- és Gitárfesztivál, majd a Savaria Régi Zene Műhely lant- és gitártanára, valamint művészeti vezetője. 2010-től a Csíkszeredai Régizene Nyári Egyetem lant- és gitártanára. Számos rádiós és televíziós műsor és hanglemezfelvétel közreműködője. Két szóló CD-je és három Lantkönyve jelent meg. ’Budavári Lantestek’ című koncertsorozatában mintegy félszáz hangversenyt adott a Budapesti Történeti Múzeum Gótikus Termében. 2015-ben a Duna Televízió portréműsort készített róla.
Helyszín: Gótikus terem
Jegyár: 2400 Ft
Max. létszám: 50 fő
Regisztráció nem szükséges.
Az BTM tagintézményeinek rendezvényeire a járványügyi helyzet miatt a belépéshez védettségi kártya és személyazonosságot igazoló okmány felmutatása szükséges. Az események teljes ideje alatt orrot és szájat takaró maszk viselése kötelező.