Életre keltett Beliczay ütőfás mézeskalácsminták a Kiscelli Múzeumban
Az egyik leghíresebb hazai mézesbábos műhely, az 1832-ben alapított, s 1949-es államosításig működő pesti Beliczay család Kiscelli Múzeumban őrzött mézeskalács ütőfáival készítettem mézeskalácsokat.
Ösztöndíjas munkám részeként a hazai múzeumokban őrzött mézeskalács ütőfa mintakincsünk felkutatását, a minták életre keltését, bemutatását vállaltam.
Egyik leghíresebb magyar mézesbábos család, a pesti Beliczayak 1832-ben alapított, s négy generáción át, az 1949-es államosításig működtetett műhelyének faragott mézeskalácsformáit a Budapesti Történeti Múzeum Kiscelli Múzeumában őrzik. A múzeumi kutatásom részeként a mintákról lenyomatokat vehettem, s elkészíthettem Beliczay mézeskalácsos kollekciómat. A most bemutatott mintagyűjtemény a család tagjai, a műhelyalapító Beliczay Imre és fia Beliczay Béla által faragott és vásárlás útján is gyarapított ütőfa gyűjtemény kisebb méretű mintáit mutatja be. Az elkészült mézesek segítségével elképzelhetjük, hogy milyen míves-ízes-mézes portékák készülhettek a pesti Csányi utcai Beliczay műhelyben 100-150 évvel ezelőtt.