Hír

2019-12-04 00:00:00

Makovecz Központ és Archívum

Előadást tartottam az MMA MMKI szervezésében megtartott Néptáncnyelven című szimpóziumon

Az MMA MMKI szimpóziumot szervezett Timár Sándor közelgő 90. születésnapja alkalmából. Timár Böske a mester pedagógiai módszeréről, Varga Zoltán a koreográfiai munkásságáról beszélt, Fehér Anikó a Timár Sándorról készített filmjeiből mutatott be részleteket, jómagam pedig gyűjtéseiről beszéltem.

Timár Sándor életművében elválaszthatatlanul fonódik egybe a táncművész-koreográfus, a folkloista gyűjtő és a táncpedagógus egyénisége. A három szál egymást feltételezi és támogatja. Előadásomban mégis megkíséreltem elkülöníteni, és röviden felvázolni a gyűjtő Timár Sándor pályaképét, méltatni kutató munkájának eredményeit és bemutatni, hogyan hatott egymásra a művészi, a pedagógiai és a tudományos munka.

A fiatal Timár Sándor gyűjtő tevékenysége tudományos jellegű. Ebben döntő hatása volt barátja és munkatársa, Martin György személyiségének, aki a magyar és az egyetemes néptánc kutatás egyik legnagyobb alakja. Pályájuk közösen indult a SZOT Művészegyüttes táncosaként Molnár István keze alatt. Később Martin György a tudományos kutatás, Timár Sándor pedig a művészi, pedagógiai munka felé fordult, munkakapcsolatuk és barátságuk azonban egészen Martin György 1983-ban bekövetkezett haláláig megmaradt.

Ezzel a munkamegosztással Timár Sándor gyűjtői motivációja is változott: a tudományos kutatás helyett a művészi-pedagógiai inspiráció keresése került a középpontba. Gyűjtéseit továbbra is megosztotta Martin Györggyel és munkatársaival, színpadi és pedagógiai tevékenységéhez pedig rendszeresen kérte tudós kollégái segítségét.

A táncház mozgalom elindulása és Timár Sándor színpadi művészetének újfolklorista fordulata után újabb szempont került a gyűjtő terepmunka homlokterébe: a fiatal táncosok számára közvetlenül tapasztalhatóvá tenni a néptáncot és a népzenét eredeti közegében és funkciójában. Ebben a korszakban tanítványok kisebb-nagyobb csoportjának kíséretében indult útnak, számos fiatal tanítványa kapcsolódott be a gyűjtő munkába.

Timár Sándor a magyar nyelvterület szinte minden tájegységén megfordult gyűjteni. Hang- és filmfelvételeit, fényképeit és lejegyzéseit az MTA BTK Zenetudományi Intézete illetve a Hagyományok Háza őrzi, az anyag egy része digitális formában az érdeklődők számára az interneten keresztül hozzáférhető.