Esemény

2019-09-12 10:00:00

Sepsiszentgyörgy

Erdélyi Élő Népművészet - kiállítás

A Guzsalyas Alapítvány, a Hagyományok Háza Hálózat Erdély és a Kallós Zoltán Alapítvány közös erővel hozta létre az Erdélyi Élő Népművészet című kiállítást László Eszter kurátor irányításával, melyen színvonalas, népművészeti értékeinkhez méltó tárgyakat mutattunk be a nagyközönségnek.

Előljáróban, a gondolat megszületésénél Erdély sokszínűségét, történelmi, társadalmi, kulturális sajátosságait figyelembe véve arra az elhatározásra jutottunk, hogy legelső ízben azokat az alkotókat szólítjuk meg, akiknek az elmúlt évtizedek során már intenzív kapcsolata alakult ki az anyaországi népi iparművészeti mozgalommal, akik olyan értékeket követnek, olyan minőségi munkát végeznek, mely a népi kézművesség területén kimagasló jelentőséggel bír, követendő és példaértékű Erdély többi kézműves alkotója számára is.

Olyan alkotásokat vártunk, melyeknek ihletadó forrása minden esetben az erdélyi népművészet volt, rekonstrukció, ugyanakkor tovább gondolt alkotásokra, újításokra is nyitottak voltunk, amennyiben a forma-díszítmény-funkció szervesen illeszkedett egymáshoz és új, mai kontextusba illeszkedett. Ennek eredményeképpen 50 erdélyi alkotó és társalkotó 217 míves alkotását állítottuk ki.

A kiállítás első helyszíne a válaszúti Kallós Zoltán Néprajzi Gyűjtemény időszakos kiállításokat befogadó tetőtere volt. 2019. május 4. és augusztus 25 között több mint 7.000 fő látta. 

Második helyszínként, 2019. szeptember 12-én, a sepsiszentgyörgyi Guzsalyas Alapítvány által működtetett Míves Ház adott teret a kiállításnak, abból a meggondolásból, hogy az ott működő kézműves műhely jó példát mutathat más városoknak, hogyan lehet a városi közönség mindennapjaiba becsempészni népművészetünk, hagyományos szokásvilágunk kincseit.

A sok pozitív visszajelzés arról tanuskodott, hogy nagy szükség van az ilyen bemutatkozási felületekre, így 2020 tavaszán folytatom ebbéli tevékenységemet, hiszen Marosvásárhelyen fogjuk megrendezni az Élő Népművészet - XVII. Országos Népművészeti Kiállítás helyi, erdélyi régionális változatát.