Etiópiai gyűjtés
1965-ben, ezen a napon indult etiópiai gyűjtőútjára Martin György és Sárosi Bálint
Egy évvel korábban, az utolsó etióp császár, Hailé Szelasszié magyarországi látogatása után és kérésére magyar népzene és néptáncgyűjtés indult a Kodály Zoltán vezette MTA Zenetudományi Intézet munkatársai részvételével Etiópiában. A néptánc anyagot Martin György (1932–1983), a zenei anyagot Sárosi Bálint (1925–) rögzítette korabeli technikai feltételekkel. A magyar kutatók mellett etióp szakértők is csatlakoztak a gyűjtőút egyes pontjaihoz. A gyűjtés hat hétig tartott. 6000 km-t tettek meg a kutatók, 17 településen készítettek hang- és filmfelvételeket. A korabeli adatközlők együttműködésével több mint 3000 méter film, 40 óra hanganyag, ezernél több fénykép és 2000 oldalnyi feljegyzés készült.
A Skanzen Szellemi Kulturális Örökség Igazgatósága 2019-ben a “Kontinenseken átívelő hidak az emberiség szellemi kulturális örökségének megőrzéséért” címmel szakmai workshopot és ünnepélyes átadó ceremóniát tartott Addisz-Abebában 2019. júniusában, amelyen átadták az 1965-ben magyar kutatók által Etiópiában gyűjtött népzenéről és néptáncról szóló anyag digitalizált másolatait.
Az gyűjtött anyagok online böngészhetők az MTA BTK Zenetudományi Intézet és a Polyphony Project által létrehozott adatbázisában: ethiofolk.com.
Utólag értékelve Martin György és Sárosi Bálint útját, elmondhatjuk, hogy ezzel a nemzetközi viszonylatban is egyedülálló szellemi és tárgyi eszköztárral rendkívül értékes áttekintést tudtak nyújtani Etiópia zenei örökségéről, olyan hatalmas anyagot összegyűjtve néhány hét alatt, hogy az a mai kutatásnak is bőven ad témát.
Az eredeti bejegyzés megtalálható: itt.