
Filigrán ezüst pitykegombok
Gazdag tárháza a filigrán ezüst pitykegomboknak.
A pitykegombok közül talán a filigrán technikával készült darabok a leglátványosabbak. Ezekből szedtem össze egy csokorra valót.
A filigrán elnevezés a latin filum, azaz fonal és granum, azaz gabonaszem jelentésű szavakból ered. A filigrán technika lényege, hogy vékony huzalból készítenek dísztárgyat, ékszert. A drótot hajlítják, csavarják, tekerik vagy szálanként összefonják, így keletkeznek a gyönyörű motívumok, melyek lehetnek geometriai alakzatok, virágok vagy hasonló díszítőelemek. Több évszázada alkalmazzák ezt a technikát, legszebb példái a bizánci és a román művészet korában készültek. Nem csak ékszerkészítésnél, de gombok készítésénél is találkozhatunk a technikával világszerte. Az így készült tárgyak közül a legismertebbek a velencei filigrán ékszerek.
Az itt bemutatott gombok között láthatunk félpitykéket, lapos pitykéket és különböző alakú teljes pitykéket is. A félpitykék díszítéseinek „kupolái” csodálatosak, a lapos pitykék a román és gótikus templomok rózsaablakjaira emlékeztetnek bennünket, a teljes pitykék pedig egészen eltérő megoldásokat sorakoztatnak fel geometrikus alakzatokból. A díszítések közül leggyakoribbak a spirálok és a virágmintákat kiadó díszítő elemek. Az egyik fotón részeire szedve és egyben is láthatunk egy pitykét, így szemléltetve a filigrán pitykegombok szerkezetét.
A fotókat Kiss Tanne István és Baranczó Benedek készítette